Eno domače jabolko na dan...
Odločilna je „živost“ tal
Kmetijstvo | 09.12.2010, 09:35
Na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor je včeraj potekal 1. Poljedelski posvet, danes se odvija 3. Vinogradniški posvet, jutri pa bo sledil še 6. Lombergarjev sadjarski posvet. Vsi trije se lahko pohvalijo z mednarodno udeležbo predavateljev, tematike pa so izbrane glede na aktualne izzive posameznih kmetijskih panog.
Osrednji temi včerajšnjega poljedelskega posveta sta bili pravilno gnojenje z organskimi gnojili in problematika zatiranja invazivnih njivskih plevelov. Predvsem je bilo govora o tem, kako doseči čim večjo učinkovitost gnojenja, ki bi prispevala tako k boljši ekonomičnosti pridelave poljščin, hkrati pa tudi zmanjšanju možnih negativnih vplivov gnojenja na tla in podtalnico.
Današnji vinogradniški posvet se dotika problematike rastišč vinske trte. Roman Štabuc, specialist za vinogradništvo s Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor je prepričan, da lahko samo znanje in posledično nova vrednost, ki z njim prihaja v vinogradništvo, rešuje pereče probleme te panoge.
„Tisto osnovno, kar zagotavlja kakovost, so vinogradniška tla,“ je prepričan Štabuc, ki je za naš radio tudi povedal, da rezultati 11-letne raziskave kemičnih analiz vinogradniških tal v Podravju jasno kažejo, kako se na tem področju giblje stanje hranil in posledično kako „živa“ so tla. Kažejo pa tudi, kaj vse bi še bilo potrebno storiti, da bi preko usklajene prehrane in ohranitve te „živosti“ dosegli čimvečjo kakovost vinogradniške pridelave.
Tudi pri pridelavi jabolk namizne kakovosti se sadjarji srečujejo s problematiko utrujenosti tal. Zato bo tudi jutrišnji sadjarski posvet postregel s praktičnimi izkušnjami nemških strokovnjakov na tem področju, predvsem pa bo predstavljena njihova tehnološka strategija, ki učinkovito zmanjšuje in preprečuje negativne učinke tega pojava v jablanovih nasadih.
Več o programu posvetov najdete na tej povezavi!