Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Marija (foto: Sebastjan Erlah)
Marija | (foto: Sebastjan Erlah)

Brezmadežna nam daje luč in tolažbo

Cerkev na Slovenskem | 08.12.2010, 00:05

Obhajamo praznik Marijinega Brezmadežnega spočetja. Marija je bila sicer spočeta po naravni poti, kakor vsak drug otrok. Ker je bila izbrana, da postane Božja Mati, pa je bila po nauku Cerkve obvarovana madeža izvirnega greha in je bila vse od spočetja deležna posvečujoče milosti. To tudi izraža besedna zveza brezmadežno spočetje.

Brezmadežni se bo poklonil tudi papež

Papež Benedikt XVI. bo namesto splošne avdience nagovoril vernike pred molitvijo Angel Gospodov. Popoldne pa se bo odpravil na Španski Trg, kjer bo počastil kip Brezmadežne. Spremljali ga bodo številni romarji. Že lani je papež v opoldanskem nagovoru poudaril, da je praznik Brezmadežne eden najlepših Marijinih praznikov.

„Dragi prijatelji, kako neskončno veselje nam daje zavest, da imamo za mater Brezmadežno Marijo! Vsakokrat, ko izkusimo našo krhkost in mikavnost zla, se lahko obrnemo Nanjo. Tako naše srce dobi luč in tolažbo.“

Bogoslovci bodo sprejeti v Marijino kongregacijo

Slovesno pa bo tudi v Cerkvi na Slovenskem. Bogoslovci prvega letnika semenišča v Ljubljani in Mariboru bodo na praznik brezmadežnega spočetja device Marije sprejeti v Marijino kongregacijo slovenskih duhovnikov in bogoslovcev. V ljubljanski stolnici sv. Nikolaja bo ob 17.00 akademija v čast Brezmadežni, v mariborski stolnici sv. Janeza Krstnika pa ob 18.00 slovesna maša, ki jo bo daroval nadškof Kramberger.

Marijino kongregacijo slovenskih duhovnikov in bogoslovcev je leta 1908 ustanovil ljubljanski knezoškof dr. Anton Bonaventura Jeglič (1850–1937) kot Marijino družbo za bogoslovce, ki je bodoče duhovnike usposabljala za vzgojo mladine v Marijinih družbah po župnijah. Njeni člani so bili bogoslovci ljubljanskega semenišča in duhovniki, ki so iz tega semenišča od takrat naprej izhajali. Po drugi svetovni vojni je ostala Marijina kongregacija slovenskih bogoslovcev in duhovnikov edina Marijina družba v slovenskem prostoru, obenem pa se je iz ljubljanske škofije razširila na območje celotne Slovenije, saj so vsi bogoslovci bivali in študirali v Ljubljani. Poslanstvo kongregacije je usmerjeno v duhovno povezanost med člani in življenje po Marijinem zgledu.

Marija – brez madeža spočeta

Stanje posvečujoče milosti predstavlja stanje duše, ki je brez greha. Milost je Božji dar, ki ga lahko vsak človek sprejme in uresniči prek lastne svobodne volje. Z izvirnim grehom je prvi človek izgubil posvečujočo milost in s tem prvotno prijateljsko povezanost z Bogom Stvarnikom. Človek zaradi greha prastaršev posvečujoče milosti oz. daru Božjega otroštva izvorno ne more prejeti. Kristjan ta dar prejme z zakramentom krsta, ki izbriše njegov izvirni greh, mu da posvečujočo milost in ga vključi v občestvo Cerkve.

Kristjani verujemo, da je bila ta milost Mariji podarjena z namenom, da je lahko privolila Božjemu povabilu in postala mati Jezusa Kristusa, Božjega Sina. (2) Versko resnico o njenem brezmadežnem spočetju je 8. decembra 1854 razglasil papež Pij IX. (1846–1878).

Božja Mati, spočeta brez madeža izvirnega greha, je za človeštvo ne le za ideal in vzor, ampak tudi porok upanja in priprošnjica pri Bogu. Praznik spominja na Marijino edinstveno mesto v Cerkvi in vabi, da bi se po njenem zgledu in priprošnji tudi kristjani trudili za svetost kot globinsko prijateljstvo z Bogom. S praznikom Brezmadežne se utrjuje vera v središčni pomen vstajenja, odrešenja in večnega življenja po Jezusu Kristusu.

Radijci se bomo ob devetih zbrali v naši kapeli, iz katere bo prenos slovesne svete maše. Ob tem se bomo spomnili tudi 4. obletnice blagoslovitve oltarja in kapele. Vabljeni, da se nam preko valov Radia Ognjišče pridružite tudi vi!

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...