Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

V sinodalni dvorani predstavljeni okvirni zaključni sklepi sinode za Bližnji vzhod

Cerkev po svetu | 21.10.2010, 21:11

Sinodalni očetje, od 10. oktobra zbrani v Vatikanu na posebni škofovski sinodi za Bližnji vzhod, v zaključnih predlogih sinode obsojajo nasilje v imenu vere ter kristjane, jude in muslimane na Bližnjem vzhodu pozivajo, naj se združijo v prizadevanju na mir, svobodo in pravičnost.

Spisek zaključnih predlogov, ki sicer še niso dokončni, je bil predstavljen danes dopoldne na 12. generalnem zborovanju škofov in drugih udeležencev sinode, popoldne pa so o njem za zaprtimi vrati razpravljali v manjšijh skupinah. Sinodalni očetje bodo zaključne predloge dokončno potrdili v soboto.

Navzočnost kristjanov na Bližnjem vzhodu, cerkvena skupnost in pričevanje so tri osrednje teme, navedene v zaključnih predlogih, ki povzemajo vse govore v času sinode. Podčrtan je pomen branja Božje besede in premišljevanja o njej, k čemur je treba spodbujati vernike na Bližnjem vzhodu. Sinodalni očetje opozarjajo tudi na preganjanje kristjanov ter mednarodno skupnost pozivajo, naj se zavzame za zaustavitev tega početja ter za ponovno vzpostavitev miru na območju Bližnjega vzhoda. Sinoda je analizirala tudi problematiko migracij, pri čemer kristjane poziva, naj ne prodajajo svojega imetja v domovini.

Teme, zajete v zaključnih predlogih, so še ekumenizem, potreba po spodbujanju duhovnih poklicev in novih cerkvenih gibanj ter želja po poenotenju datumov praznika Kristusovega rojstva in velike noči, pa tudi po ustanovitvi novega praznika, posvečenega mučencem Vzhodnih cerkva. Sinodalni očetje, ki bodo z zasedanjem zaključili v nedeljo s slovesno sveto mašo v baziliki svetega Petra v Vatikanu, spobujajo samostansko in kontemplativno življenje ter vlogo mladih in žensk v služenju družini ter na vzgojno-izobraževalnem in zdravstvenem področju. Izpostavljena je tudi potreba po dajanju večje vrednosti katehezi, da bi se evangelij oznanjal brez strahu in provokacij, pozornost pa je posvečena še okoljevarstvu, zaščiti družine, množičnim medijem, družbenemu nauku Cerkve in liturgiji. Sinodalni očetje v predloženih zaključnih sklepih sinode ne zaobidejo niti medverskega dialoga ter hkrati obsojajo verski fanatizem, ekstremizem, antisemitizem, fundamentalizem in nasilje v imenu vere. Kristjani, judje in muslimani morajo skupaj delati za spodbujanje svobode, pravičnosti in miru, še piše v zaključnih predlogih sinode za Bližnji vzhod.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«