Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Vera Hrga (foto: Matjaž Merljak)
Vera Hrga

Bili so prvi na Hrvaškem

| 10.09.2010, 08:22 Matjaž Merljak

Vera Hrga je učiteljica dopolnilnega pouka slovenskega jezika v Splitu. Pouk poteka že 17 let. Veliko generacij je povezala z domovino, vzbudila interes za jezik in državo tudi Neslovencem, ki pa so tesno povezani s Slovenijo.

Nekateri želijo študirati v Sloveniji - nekateri so tudi že končali študij, nekaj jih je bilo tudi takih, ki so iskali službo v Sloveniji. Enkrat mesečno poučuje tudi v Dubrovniku. Motivi za učenje jezika so podobni.

Vera Hrga rada spremlja razvoj slovenščine: "Danes to ni več problem, ker smo poplavljeni z informacijami, težko je izbrati pravo in se tega držati. Z branjem knjig vidiš, kako se jezik razvija. Rada tudi primerjam." V Splitu je edina učiteljica slovenščine in živi v mestu. Povod za poučevanje je bila ustanovitev slovenskega društva. Kot pravi, je ta pouk slovenščine je steber društva, kultura se vrti okrog jezika in okrog učiteljice.

Zadovoljna je s podporo Slovenije in Zavoda za šolstvo pri tem delu. Zadovoljna je tudi s seminarjem, ki je v začetku aprila potekal v Snoviku v Tuhinjski dolini.

Posvečenje novomašnikov (photo: Rok Mihevc) Posvečenje novomašnikov (photo: Rok Mihevc)

Mašniški posvečenji 2025

V Sloveniji bosta ob letošnjem prazniku apostolov Petra in Pavla v duhovnika posvečena dva katoliška novomašnika - Matija Golob in Ambrož Brezovšek.