Kirill za združitev ukrajinske in ruske cerkve
Cerkev po svetu | 29.07.2010, 12:21
Ruski pravoslavni patriarh Kiril I. je sklenil svoj osemdnevni obisk Ukrajine. Pred njegovim odhodom je sinoči v cerkvi v kraju Zaporožje eksplodirala bomba, življenje je ob tem izgubila ena redovnica.
Že pred odhodom je patriah poudaril, da bo to verski in ne politični obisk. Zavzema se namreč za poglobljen verski čut ter večjo povezanost med pravoslavno cerkvijo v obeh državah.
To je bil sicer že drugi patriarhov obisk Ukrajine po izvolitvi januarja lani. Pred odhodom je poudaril, da želi v vernikih poživiti moč vere in verski čut. Ukrajinski pravoslavni nadškof Mitrofan, predstavnik cerkve, ki je vezana na moskovski patriarhat, je poudaril pričakovanje vernikov ob srečanju s Kirillom. Obisk je bil namreč velikega pomena za ukrajinske vernike, ki so razdeljeni na tri skupine: prva predstavlja pravoslavno Cerkev, ki je vezana na moskovski patriarhat, druga je patriarhat v Kijevu in tretja manjša avtokefalna cerkev, ki je v stalnem sporu z Moskvo. Patriarh Kirill si sicer z vsemi močmi prizadeva, da bi prišlo do edinosti med njimi.
Naj povemo še to, da je med njegovim obiskom Ukrajine v ponedeljek potekala redna sinoda ruske pravoslavne Cerkve, ob včerajšnjem spomina na krst princa Vladimirja pa je potekalo slovesno bogoslužje v tamkajšnjem samostanu. Patriarh Kirill je med potovanjem po Ukrajini obiskal še Kijev in Dnipropetrovs'k.
Papeževa načelnost glede moralnih vprašanj
Pred svojim odhodom pa je za ruske medije pohvalil papeža Benedikta XVI. zaradi njegove načelnosti pri obravnavanju moralnih vprašanj. Drža sedanjega papeža nam ponuja priložnost za optimizem, je dejal patriarh Kiril. Po njegovih besedah popolno soglasje katoliške in pravoslavne Cerkve glede številnih javnih in moralnih vprašanj omogoča skupno zavzemanje za krščanske vrednote, še posebej v mednarodnih organizacijah. Izrazil pa je tudi zaskrbljenost zaradi nekaterih liberalnih tokov v Katoliški Cerkvi. Sedanji papež je namreč nenehna tarča kritik liberalnih teologov in zahodnih medijev. Patriarh Kiril je kot veliko nevarnost označil tudi pozitivno naravnanost protestantskih Cerkva do homoseksualnosti. Kiril I. tudi nasprotuje duhovniškem posvečevanju žensk, ki je že stalna praksa v evangeličanskem prostoru.