Križi v šolah – znamenje demokracije
Cerkev po svetu | 19.07.2010, 13:15
Vatikanski časnik L'Osservatore Romano je objavil pogovor s predsednikom italijanske škofovske konference kardinalom Angelom Bagnascom o številnih aktualnih zadevah v Cerkvi. Posebej je poudaril pomembnost, da je Evropa zaradi svoje istovetnosti sposobna pokazati križ na javnih krajih.
Ko so ga vprašali, kaj je pričakoval, da bo evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu odločilo glede obešanje križev v javnih šolah, je povedal: 'Da povem po pravici, pričakoval bi malce zdrave pameti.' Kardinal je dejal, da se mu zdi čudno, da v času, ko Evropa doživlja porast medkulturne izmenjave, poskušajo cenzurirati eno temeljnih zgodovinskih korenin naše celine.
Kardinal Bagnasco je prepričan, da odpravljanje tradicionalne kulturne in verske značilnosti neke dežele, zlasti tiste, ki so povezane z življenjskim okoljem, bodisi v šoli ali drugih krajih zbiranja, pomeni odpovedati se prav tistemu bogastvu kultur, ki ga sicer branimo in ščitimo. Na vprašanje, od kod izvira sovražnost do krščanstva, je predsednik italijanskih škofov dejal, da je korenina vsega tega napačno razumljena laičnost, ki se kaže v hudi okrnjenosti pojmovanja države, ki očitno nima pristojnosti na verskem področju niti ne zasleduje verskih ciljev, vendar pa mora priznavati, spoštovati in, kar je še bolje, podpirati versko razsežnost. Za versko svobodo se po njegovem prepričanju skriva kar izkušnja človeške svobode, brez katere ni v nevarnosti le vera, ampak še bolj demokracija.