Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Jezuiti v pripravi na god sv. Ignacija

Slovenija | 27.07.2010, 14:12

Slovenski jezuiti se na praznik sv. Ignacija Lojolskega, katerega god bomo objahali v soboto, pripravljajo s posebno devetdnevnico. Poleg tega so se nekateri na pot iz Gorice proti Ljubljani že včeraj odpravili že včeraj, spet drugi pa bodo v petek začeli peš romanje.

Na pot bodo krenili iz Bogenšperka. Sicer pa bo posebej slovesno tudi v edini cerkvi v Sloveniji, posvečeni ustanovitelju jezuitov, pri sv. Ignaciju na Pohorju.

Jezuiti vsako leto slovesno obhajajo praznik svojega ustanovitelja sv. Ignacija Lojolskega. Po cerkvah, kjer delujejo, so v teh dneh pripravili devetnevnico, med katero premišljujejo Ignacijeve misli in molijo njegovo molitev podaritve. Provincial jezuitov p. Milan Bizant: „Precej sledimo Ignacijevim izrekom oziroma t.i. Ignacijem iskricam, ki pa imajo v sebi človeško in božjo modrost, modrost stika Bog – človek ter skrivnost odrešenjske dinamike.“

S kolesi za mir

Druga pobuda, ki so jo pripravili pred praznikom sv. Ignacija je tudi romanje za mir. Kolesarji bodo v šestih dneh preko treh držav prekolesarili več kot 300 km in premagali 3 km višinske razlike. Na pot so včeraj krenili v Gorici, v soboto pa se bodo udeležili osrednje slovesnosti, ki bo ob 19. uri pri sv. Jožefu v Ljubljani. „Kako vozijo v teh dneh, ko je vreme tudi ne najbolj naklonjeno, ne vem, ampak verjetno bo pa tudi v tem smislu ena močna izkušnja zaupanja in iskanja poti“, pravi p. Milan Bizant.

Od Bogenšperka do Ljubljane

V petek pa pripravljajo peš romanje iz Bogenšperka. Na tamkajšnji grad so bili namreč jezuiti pregnani, ko so morali leta 1948 zapustiti cerkev sv. Jožefa v Ljubljani. „Če so morali jezuiti enkrat zapustiti sv. Jožefa pa so šli na Bogenšperk, pa je letos dvodnevno peš romanje v drugi smeri.“

Pri sv. Ignaciju na Pohorju bodo tako v soboto kot tudi v nedeljo pripravili veliko praznovanje s procesijo in druženjem med ljudmi. Več o življenju s. Ignacija Lojolskega in njegovih duhovnih vajah pa boste lahko slišali v nedeljski oddaji Iz življenja vesoljne Cerkve.

Kratek življenjepis Ignacija Lojolskega

Ignacij LojolskiIgnacij Lojolski se je rodil leta 1491 v španski pokrajini Baskija. Viteška vzgoja in izobrazba za dvornega paža sta v njem vzbudila veliko željo po slavi in sanjarjenje o služenju dvornim damam. Pri tridesetih letih mu je ob branjenju Pamplone topovska krogla razmesarila nogo. V večmesečnem okrevanju pa se je njegovo življenje pričelo temeljito spreminjati. Ob branju Svetega pisma in življenja svetnikov je začel postavljati pod vprašaj svoje dotedanje življenjske ideale in se vse bolj navduševati ob zgledih svetnikov.

Ignacij LojolskiPo okrevanju je zapustil domači grad v Lojoli in se odpravil na romanje. V Manresi, kraju blizu Montserrata v Kataloniji, je preživel eno leto v molitvi in askezi. V tem času je doživljal velike notranje spremembe v sebi, kar sam imenuje spreobrnjenje. Svojo izkušnjo molitve tega časa je zapustil v znameniti knjižici Duhovne vaje.

Njegova želja je bila, da bi lahko živel in deloval v Sveti deželi, v krajih, kjer je živel in deloval Jezus. Zato se je odpravil na romanje v Jeruzalem. Vendar mu zaradi političnih razmer tistega časa ni bilo dano, da bi lahko ostal tam. Ob vrnitvi v Evropo pa se je po premisleku posvetil študiju latinščine in filozofije v Parizu. Želel je pomagati dušam, kot se je sam izrazil. Govoriti z ljudmi o evangeliju in jim na podlagi lastne izkušnje duhovnih vaj pomagati, da bi tudi sami iskali in našli Boga, ter svoj odgovor na njegovo ljubezen. Kot neizobražen laik pa je imel v času inkvizicije precej težav z obtožbami o hereziji, zato se je posvetil filozofskemu in potem še teološkemu študiju. Skupaj s šestimi prijatelji, ki jih je zbral ob sebi v času študija v Parizu, je 15. avgusta 1534 na Montmartru naredil zaobljube čistosti in neporočenosti. Odločili so se tudi, da bodo romali v Jeruzalem, česar pa zaradi vojne s Turki niso mogli uresničiti. Namesto tega so odšli v Rim in se leta 1538 ponudili na razpolago papežu Pavlu III, da jih ta pošlje kamor se njemu zdi najbolj potrebno.

15. aprila 1539 so ti prijatelji postavili temelj nove redovne družbe, ki so jo poimenovali Societas Jesu, Družba Jezusova. Uradna papeževa potrditev Družbe Jezusove se je zgodila 27. septembra 1540. Eno leto pozneje je bil Ignacij enoglasno izvoljen za prvega vrhovnega predstojnika. Ostal je v Rimu, kjer je vodil mlado Družbo, sestavil njene konstitucije, to je pravno osnovo življenja in delovanja, si veliko dopisoval z drugimi jezuiti in tudi pastoralno deloval. Njegova posebna skrb so bili predvsem tisti, za katere se nihče drug ni zavzemal, reveži, prostitutke, judje in podobni.

31. julija 1556 je Ignacij v Rimu umrl. V tem času je bilo po vsem svetu že več kot tisoč jezuitov. Leta 1622 je bil skupaj s svojim velikim prijateljem Frančiškom Ksaverijem razglašen za svetnika. Njegov praznik je v koledarju 31. julija. (jezuiti.rkc.si)

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...