Tanja DominkoTanja Dominko
Nadškof Anton Stres (foto: Alen Salihović)
Nadškof Anton Stres

Nadškof Stres bo na praznik Petra in Pavla prejel „palij“ iz rok papeža

Cerkev na Slovenskem | 21.06.2010, 18:09

Papež Benedikt XVI. ima v prihodnjih dneh na programu dva pomembnejša dogodka. Na praznik sv. Petra in Pavla prihodnji torek bo somaševal z nekaterimi nadškofi metropoliti, ki jim bo podelil sveti palij, znamenje vezi z rimskim papežem. Med njimi bo tudi ljubljanski nadškof metropolit, Anton Stres.

Na praznik rojstva Janeza Krstnika ta četrtek pa bo Benedikt XVI. obiskal center Don Orione v rimski četrti Monte Mário, kjer bo blagoslovil kip Marije, Rešiteljice rimskega ljudstva.

Devet metrov visok Marijin kip iz pozlačenega bakra je po drugi svetovni vojni nastal na pobudo Prijateljev sv. Luigija Orioneja. Ti so se k temu zaobljubili, če bo Rimu prizanešeno vojno nasilje. V zelo kratkem času so nato uspeli zbrati milijon podpisov in sredstva za baker. Kip je bil na 20 metrov visok stolp centra Don Orione v rimski četrti Monte Mario nameščen leta 1953. Oktobra lani ga je močan vihar spodnesel s podstavka. Minuli teden so obnovljenega že namestili nazaj in čaka na blagoslov Benedikta XVI. Ta se s svojim obiskom pridružuje praznovanju celotne rimske škofije, saj rimski prebivalci do Marijinega kipa zaradi zgodovinskih okoliščin gojijo posebno pobožnost. Papeževo romanje v ta predel Rima pa je na poseben način povezan s praznikom 29. junija. Sv. Luigi Orione, ki je živel med letoma 1872 in 1940, je namreč že v 30-ih letih prejšnjega stoletja zatrjeval, da je praznik sv. Petra praznik papeža. Benedikt XVI. bo v četrtek obiskal tudi dominikanski samostan sv. Marije rožnega venca, kjer se bo srečal s skupnostjo klavzurnih sester, pozdravil pa bo tudi redovnike reda don Orioneja, ki se bodo zbrali na svojem generalnem kapitlju. Omenjeni samostan, ki ga je leta 1986 obiskal tudi Janez Pavel II., je med drugim znan po dragocenih relikvijah sv. Dominika in Katarine Sienske.

Pomen palija in zgodovinsko ozadje

Palij predstavlja vez metropolita z rimskim papežem in je znamenje metropolitove oblasti v cerkveni pokrajini. Metropolita po imenovanju veže dolžnost prositi papeža za palij v treh mesecih po škofovskem posvečenju, v primeru, da je že posvečen, pa po prevzemu škofije.  Palij more metropolit prejeti iz rok kardinala protodiakona, zanj pa lahko zaprosi tudi po pooblaščencu. Zunaj svoje cerkvene pokrajine palija ne sme nositi.

Palij je bil v stari Grčiji poseben plašč, ki so ga nosili predstavniki višjih slojev. V prvi Cerkvi je bil tak plašč posebno znamenje odlikovanja zaslužnih oseb. Danes je palij samo še ovratnica iz bele volne, široka nekako tri prste, pretkana s črnimi križi in s trakovoma, ki padata, eden po prsih, drugi po hrbtu. Prvotno je tak palij nosil samo papež, nato ga je začel podeljevati škofom kot znamenje odlike. Od 9. stoletja dalje so palije dobivali nadškofje, po liturgičnih reformah, ki so sledile II. vatikanskemu cerkvenemu zboru (1962–1965), pa dobijo palij samo nadškofje, ki so obenem tudi metropoliti. Metropoliti nosijo palij v mejah svoje cerkvene pokrajine pri slovesnejših opravilih.

Palije tkó iz volne jagnjet, ki jih na praznik sv. Neže (21. januarja) vsako leto blagoslovijo po pontifikalni maši v cerkvi Sv. Neže zunaj obzidja v Rimu. Papež jih na predvečer praznika sv. apostolov Petra in Pavla slovesno blagoslovi nad grobom sv. Petra v baziliki sv. Petra. Palije nato hranijo v posebni skrinjici v oltarju (konfesiji) nad grobom sv. Petra.

Palij je zunanje znamenje polnosti metropolitove službe in obenem izraz edinosti, ki metropolite povezuje s papežem in Apostolskim sedežem. Palij je vezan na osebo vsakega metropolita in ga morajo ob smrti metropolita položiti skupaj s truplom v grob.

V molitvi, s katero papež blagoslavlja nove palije, je nakazana simbolika palija. Palij je stkan iz ovčje volne in metropolita opozarja, da mora biti pastir, posnemovalec Dobrega pastirja Jezusa Kristusa (prim. Jn 10,1–21), ki je blodečo ovco nesel nazaj k drugim ovcam in je zanje dal tudi življenje. Metropolit naj bo kot pastir vedno skrben in buden, ozira naj se okrog, da mu katere ovce ne bi raztrgal volk. Ta del metropolitove obleke je simbol za oblačilo slave, ki je bo v večnosti deležen skupaj s svojimi ovcami.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...