Nove izdaje INV
| 07.06.2010, 09:58 Matjaž Merljak
Inštitut za narodnostna vprašanja je 2. junija 2010 ob 85-letnici predstavil 61. številko revije Razprave in gradivo. Vsebuje prispevke domačih in tujih avtorjev o sodobnih trendih razvoja na področjih manjšinske zaščite, človekovih pravic, etničnih odnosov in identitete.
Predstavili so tudi monografiji A shared vision: intercultural dialogue - a global paradigm to promote linguistic and cultural diversity urednice Sonje Novak Lukanovič in Boris Jesih: Ethnos und Politik: was wollen die Kärntner Slowenen?
Revija o etničnih in manjšinskih vprašanjih, ki jo izdaja Inštitut za narodnostna vprašanja v Ljubljani, izhaja že od leta 1960, v njej pa objavljajo priznani domači avtorji s področja etničnih in manjšinskih študij. Revija je v zadnjem desetletju postala posebej priljubljena tudi med odmevnimi tujimi avtorji, kot so npr. Fernand de Varennes ali Michael Keating.
Ob 50. obletnici svojega nastanka se revija lahko pohvali z uredniškim odborom, ki ga sestavljajo ne le izvrstni domači strokovnjaki, temveč znanstveniki svetovnega kova, kot je npr. prof. Benjamin Barber (Univerza Rutgers, NY., ZDA), ustanovitelj in 10-letni urednik prestižne znanstvene revije Politična teorija (Political Theory), avtor znamenite monografije Strong democracy (1984) in avtor nedavnega mednarodnega best-sellerja Jihad vs. McWorld (1995, z novo izdajo po 11. septembru 2001), ki je bil preveden v 20 jezikov.
V 61 številki revije posvečamo posebno pozornost vprašanju med-etničnih odnosov na področju Balkana s kar tremi članki, in sicer o narodnem vprašanju v Črni gori (izpod peresa Jerneja Zupančiča), o vzrokih etničnih konfliktov na Balkanu (izpod peresa Nataše Beširević) in o ustavni reformi v Bosni in Hercegovini (izpod peresa Mitje Žagarja). Ob tem velja omeniti, da je eden izmed članov uredniškega odbora revije tudi prof. Srdja Pavlovič (Univerza v Alberti, Kanada), ki sodi v svetovnem merilu v sam vrh strokovnjakov na področju preučevanja med-etničnih odnosov na Balkanu.
V reviji lahko nadalje preberete še neobjavljene izsledke raziskav o kočevarščini v Sloveniji, Avstriji, Nemčiji, Kanadi in ZDA (izpod peresa Anje Moric) in pionirsko delo Martine Bofulin o odnosu kitajske države do (kitajskih) izseljencev, ki so postali tako pomemben del evropske stvarnosti.