Sinoda za Bližnji vzhod
Cerkev po svetu | 27.05.2010, 09:24
Približati Cerkve Evrope njihovim vzhodnim sestram je po besedah predsednika Turške škofovske konference Luigija Padoveseja eden od prispevkov, ki jih moreta dati Cerkev v Turčiji in tudi na Cipru na skorajšnji škofovski sinodi za Bližnji vzhod, ki bo od 10. do 24. oktobra v Rimu. Geslo sinode je Katoliška Cerkev na Bližnjem vzhodu: občestvo in pričevanje.
Obe cerkvi tako Turška kot Ciprska sta članici Sveta evropskih škofovskih konferenc in sta po besedah škofa most med dvema svetovoma, dvema kulturama in tudi dvema religijama. Prav zato morata pospeševati skrbnejšo in večjo pozornost do vzhodnih Cerkva. Glede sinode je predsednik turške škofovske konference dejal, da ta dogodek kliče Cerkev v Turčiji k ekumenskemu dialogu in k dialogu z islamom. „Ker živijo kristjani v muslimanski deželi, se ne smejo cepiti v veliko potokov, ampak se morajo združiti v reko, poudarjati tisto, kar jih povezuje, in tako dati islamski družbi vedeti, da kristjani niso razdeljeni, ampak različni. To pa je prednost. Mi smo navzočnost, ki spoštuje istovetnost drugih veroizpovedi in ver in hočemo biti kot taki tudi priznani z vsemi pripadajočimi pravicami,“ je povedal škof Padovese.
„Smo državljani držav, v katerih živimo. Naša moč ni toliko odvisna od vere kakor od pravice, ki jo vsaka ustava zagotavlja svojim državljanom. V muslimanskih deželah, v katerih živijo Cerkve na Bližnjem vzhodu, gledajo na krščanstvo kot na zakonito vero, lahko si kristjan, včasih in v nekaterih pogledih pa si zato manj vreden kakor drugi. Pravica do zahtevanja polnega državljanstva, zlasti v muslimanskih deželah, postaja izjemnega pomena,“ je pred sinodo za Bližnji vzhod dejal turški predsednik škofovske konference.