Tanja DominkoTanja Dominko

Papež duhovnikom: med seboj si pomagajte!

Papež in Sveti sedež | 12.05.2010, 20:00

Papež Benedikt XVI. bo z molitvijo rožnega venca sklenil drugi dan svojega obiska na Portugalskem. Dopoldne se je v Lizboni srečal s kulturniki in jim spregovoril o pomenu iskanja resnice. Popoldne pa je odpotoval v Fatimo, ki je tudi vrhunec njegovega 15. mednarodnega potovanja.

Najprej je obiskal kapelico Marijinega prikazanja, nato pa je v cerkvi sv. Trojice zmolil večernice z duhovniki, redovniki, redovnicami, bogoslovci in diakoni.

Povabil jih je, da bi bili kot Marija ponižno in preprosto znamenje Cerkve, ki se nenehno daruje kakor nevesta v roke svojega Gospoda. “Vsem vam, ki ste darovali svoje življenje Kristusu, želim nocoj izraziti priznanje in vam povedati, da vas Cerkev ceni”, je zbranim dejal sveti oče. Zahvalil se jim je za njihovo pričevanje ter zvestobo evangeliju in Cerkvi, ki pomeni vztrajno, resnično in globoko ljubezen do Kristusa Duhovnika. Kristjan se po papeževih besedah ne sme zadovoljiti s povprečnim življenjem, h kateremu ga navajata minimalistična etika in površna religioznost.

Posvečeni – predokus večnosti

Vse duhovnike je papež povabil k osebnemu odnosu z Jezusom v molitvi, saj je močna izkušnja Gospodove ljubezni tista, ki nas spodbudi, da odgovorimo na njegovo ljubezen. Redovnikom pa je papež dejal, da so preko molitve in askeze predokus večnosti, kar je še posebej pomembno za današnji čas. Mnogi ljudje namreč živijo, kakor da ne bi bilo nič onkraj tega življenja.

“Gospod želi, da skrbite druga za drugega”

Zatem je sveti oče poudaril še globoko povezanost med vsemi ljudmi. Po njegovih besedah ni mogoče ljubiti Kristusa, ne da bi ljubili svoje brate. Za vzor jim je dejal sv. Arškega župnika, ki se je odločil, da postane duhovnik, da bi pridobil duše za dobrega Boga. Nato jim je pred oči priklical še lik Marije kot zveste učenke njenega Sina Jezusa in jih povabil k svetosti. “Zvestoba poklicu terja srčnost in zaupanje, Gospod pa tudi želi, da združite svoje sile: da skrbite drug za drugega in drug drugega bratsko podpirate”, je še dejal sveti oče in duhovike povabil k skupni molitvi, delu in študiju, da se bodo med seboj podpirali in si pomagali.

Rektor fatimskega svetišča p. Antunes o aktualnosti fatimskega sporočila

Rektor fatimskega svetišča pater Virgilio do Nascimento Antunes je v pogovoru za Radio Vatikan pojasnil aktualnost fatimskega sporočila za današnji čas, rekoč da Fatimska Marija govori o Bogu. Resnica, da Bog obstaja, je po njegovem mnenju središče celotnega fatimskega sporočila. Prikazovanja so se dogajala v začetku 20. stoletja, ko so se razvijale številne ideologije, ki so govorile proti Bogu.

V tistem trenutku je prišla Marija, da nam pove: ''Da, Bog obstaja in človeštvo ga potrebuje. Brez Boga ni mogoče graditi družbe v miru, ljubezni in pravičnosti''. Obstajajo načini za dosego tega miru, ljubezni in pravičnosti in to sta kesanje in spreobrnjenje, je pojasnil pater Antunes. Marija nam naroča, je nadaljeval, naj molimo najbolj preprosto in najbolj priljubljeno molitev, molitev Rožnega venca. Ta v naša srca prinaša mir.

V nadaljevanju je pater Antunes pojasnil pomen dokumenta, ki ga je o tretji fatimski skrivnosti še kot prefekt Kongregacije za nauk vere pripravil papež Benedikt XVI. Sporočilo spominja na opis konca sveta, o katerem beremo v Knjigi razodetja. Na koncu je Kristus. Kristusov križ je prostor in znamenje odrešenja. Zgodovina 20. stoletja je bila težka. To je bilo stoletje mučeništva, predvsem mučeništva zaradi potrditve vere v Boga. Zato papež, nadaljuje pater Antunes, skupaj z božjim ljudstvom, ki na svojih ramenih nosi bolečino vsega človeštva in celotne Cerkve, vedno potrjuje upanje v Krisusovem križu, iz katerega izvira odrešenje sveta. Pater Antunes ob tem priznava, da je to sporočilo težko prenesti v naše dni in naše življenje, pa vendar je to sporočilo Cerkve za vse čase.

Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...