Tanja DominkoTanja Dominko

Papež: Cerkev trpi tudi zaradi greha znotraj Cerkve

Cerkev po svetu | 12.05.2010, 10:50

Potem ko so Portugalci papeža včeraj toplo sprejeli v Lizboni, kjer je na prostem daroval prvo mašo, se sveti oče danes srečuje s predstavniki iz sveta kulture. Na apostolski nunciaturi se bo nato srečal s predsednikom vlade, popoldne pa bo odpotoval v Fatimo, ki je središče njegovega 15. mednarodnega potovanja na Portugalsko.

Najprej bo obiskal kapelico, kjer se je prikazala Marija, nato pa bo v cerkvi sv. Trojice z duhovniki, redovniki, redovnicami, bogoslovci in diakoni zmolil večernice. Zvečer bo v kapelici vodil še molitev rožnega venca.

Papež je, kot običajno na apostolskih potovanjih v tujino, tudi tokrat včeraj na letalu odgovarjal na vprašanja novinarjev. Spregovoril je o sekularizaciji in veri, gospodarski krizi in njenih vplivih na Evropo, pomenu njegovega romanja v Fatimo, pa tudi o ranah, ki v zadnjem času razjedajo Cerkev, kot na primer spolne zlorabe. Glede tega je dejal: "Napadi na papeža in Cerkev ne prihajajo samo od zunaj, Cerkev trpi tudi zaradi napadov od znotraj, zaradi greha znotraj Cerkve. To je bilo sicer ves čas znano, vendar je danes postalo zares zastrašujoče, da največje preganjanje Cerkve ne prihaja s strani zunanjih sovražnikov, ampak iz greha v Cerkvi, zato se mora ta nujno znova naučiti pokore, sprejeti potrebo po očiščenju, se po eni strani naučiti odpuščanja, po drugi pa tudi pravičnosti. Odpuščanje namreč ne nadomešča pravičnosti."

Papež je poudaril, da je Gospod močnejši od zla, Marija pa nam je vidno zagotovilo Božje dobrote, ki ima vedno zadnjo besedo v zgodovini. Sveti oče je odgovoril tudi na vprašanje o sekularizaciji na Portugalskem, državi, ki je bila nekdaj močno katoliška. Poudaril je dolgo zgodovino pogumne vere, ki so jo portugalski prebivalci pokazali tudi v drugih delih sveta, na primer v Braziliji. Omenil je tudi številne posameznike, ki so ustvarjali mostove in dialog med vero in sekularizacijo. Ta naloga je aktualna tudi danes:

"Mislim, da je naloga oziroma poslanstvo Evrope v teh razmerah vzpostaviti ta dialog, povezati vero in sodobno racionalnost v eno samo antropološko vizijo, ki dopolnjuje človeško osebo. Prisotnost sekularizma je normalna, nenormalno pa je nasprotovanje med sekularizmom in vero, in to je treba preseči. Velik izziv sedanjega časa je, da se srečata in najdeta svojo pravo identiteto. To je poslanstvo Evrope in človeška nujnost v tem času."

Benedikt XVI. je odgovoril še na vprašanje o gospodarski krizi, ki bi po mnenju nekaterih lahko ogrozila stabilnost evropske skupnosti. Priznal je, da je katoliška vera v preteklosti gospodarska vprašanja pogosto prepuščala svetu, misleč le na posameznikovo odrešenje. Ob tem je dejal:

"Celotno izročilo družbenega nauka Cerkve temelji na tem, da se etični, verski in posameznikov vidik razširi na odgovornost sveta, ki bo deloval etično racionalno. Dogodki zadnjih treh let na trgu so pokazali, da mora etika postati sestavni del gospodarskega delovanja … le tako bo Evropa uresničila svoje poslanstvo."

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...