Švicarski gardisti
Zaprisegli novi Švicarski gardisti
| 06.05.2010, 18:33
Papeška švicarska garda se danes spominja 147 švicarskih vojakov, ki so 6. maja 1527 izgubili življenje, ko so v času velikega ropanja Rima branili papeža Klementa VII. Slavnostno sveto mašo za padle vojake je zjutraj ob 7. uri in 30 minut v baziliki sv. Petra daroval papežev državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone, udeležili pa so se je švicarski vojaki s svojimi družinami in prijatelji. Po maši so pred spomenik, posvečen 147 padlim švicarskim vojakom, slovesno položili venec. V popoldanskem času pa je na dvorišču sv. Damaska v Vatikanu potekala še slovesna zaprisega novih rekrutov. Letos je na prapor Švicarske garde priseglo 30 novih vojakov.
Sicer pa je kardinal Bertone v pridigi med jutranjo mašo spregovoril o službi Švicarske garde, ki namenjena varovanju svetega očeta zahteva vso predanost in resnost. Biti švicarski vojak pomeni, je dejal kardinal Bertone, brez zadržka pridružiti se Kristusu in Cerkvi ter vsak dan dati na razpolago svoje življenje. Izpostavil je velikodušnost in gorečnost, s katerima vojaki vsakodnevno izvršujejo svoje dolžnosti in zagotavljajo varnost, ter pokazal poseben položaj njihove službe, ki ga evangelijsko moramo definirati kot privilegiran. Pri tem je kardinal navedel Jezusove besede iz Evangelija po Luku: »Kdo je namreč večji: kdor sedi pri mizi ali kdor streže? Ali ne tisti, ki sedi? Jaz pa sem sredi med vami kakor tisti, ki streže.« (Lk 22, 27) Kakor vsak Gospodov učenec so po besedah kardinala Bertoneja tudi švicarski vojaki poklicani, da živijo po Jezusovem zgledu in ga posnemajo v načinu, kako je bil med učenci: »Kdor hoče biti prvi med vami, naj bo vsem služabnik. Saj tudi Sin človekov ni prišel, da bi mu stregli, ampak da bi stregel in dal svoje življenje v odkupnino za mnoge.« (Mr 10, 44 – 45) K prevzemu tega Jezusovega stila je po Bertoneju poklican vsak med nami, da ga sprejme in tako postane zares velik v nebeškem kraljestvu.
V nadaljevanju je še izpostavil nekaj elementov, ki vsakodnevnemu delu švicarskih vojakov dajejo smisel: trdna vera, zavest pripadnosti Cerkvi in vztrajna volja pri ohranjanju zvestobe papežu. Med drugim jih je kardinal še spodbudil, naj si s svojim življenjem prizadevajo razveseljevati Jezusa in slediti njegovim zapovedim. Tako bo v njih prebival Sveti Duh in njihova srca naredil čista in ponižna.