Nataša LičenNataša Ličen
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko

Od velikih vprašanj je ostalo nerešeno le vprašanje naše južne meje

Politika | 24.05.2010, 00:26

V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma bo drevi osrednja slovesnost ob 20. obletnici imenovanja prve demokratično izvoljene slovenske vlade. Že včeraj pa so se te obletnice spomnili v Idriji.

Predsednik SDS Janez Janša je na glavnem trgu v Idriji poudaril, da je enotnost, „ki je vzdržala 20 let, v tem trenutku zaradi soliranja sedanje vlade postavilo na kocko eno temeljnih pridobitev slovenske osamosvojitve, to je suverenost na celotni mejni črti, katere del je tudi teritorialni izhod v mednarodne vode.“ Janša je na shodu še poudaril, da smo bili Slovenci tedaj, ko smo bili razdeljeni, vedno lahek plen tujcev. "Enotni pa smo lahko vedno dosegli karkoli. In to enotno jedro je zdržalo natanko dve desetletji," je dejal Janša.

"Od teh velikih vprašanj je v dvajsetih letih ostalo nerešeno le vprašanje naše južne meje. To vprašanje pa je danes bolj odprto, kot je bilo ob osamosvojitvi. Ob dogovorih o meji, kar naj bi zapisali v ustavni odločbi, pred razglasitvijo samostojnosti je bilo nekaj dilem o tem, kje poteka meja na kopnem, nikakršnih dilem pa ni bilo glede tega, komu pripada Piranski zaliv in glede tega, da ima Slovenija teritorialni izhod v teritorialne vode," je še povedal prvak SDS Janša.

Prvi predsednik Demosove vlade po prvih večstrankarskih volitvah Lojze Peterle pa je menil, da Slovenci tedaj nismo bili zamudniki. "Tedaj smo vedeli, kaj je naše. Tudi sedaj ne zahtevamo več od tega, kar smo imeli, vendar tudi ne želimo izgubiti tega, kar je naše," je dejal Peterle.

Prisotnim na idrijskem trgu so spregovorili še predsednica NSi Ljudmila Novak in predsednik SLS Radovan Žerjav. Ta je povedal, da je žalostno predvsem dejstvo, da se za celovitost Slovenije bori le polovica Slovencev. Novakova pa, da smo premalo enotni ob tako pomembnih odločitvah, kot je arbitražni sporazum, in da se premalo dela na tem, da bi k sodelovanju povabili tudi druge, ki jih skrbi za prihodnost Slovenije, kot je bilo to pred dvajsetimi leti.

Politika
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...