Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Evropski parlament (foto: Evropski parlament)
Evropski parlament | (foto: Evropski parlament)

EU v živo

Svet | 27.04.2010, 18:45

V tokratni oddaji EU v živo smo spomnili na težave v letalskem prometu, ki jih je povzročil vulkanski prah in spregovorili konferenci, ki je potekala v Bruslju ob 20. obletnici prvih slovenskih demokratičnih volitev.

Evropa je bila prejšnji teden ohromljena zaradi vulkanskega prahu. V torek so se delno odprla nekatera evropska letališča, po zaprtju zaradi izbruha vulkana na Islandiji, ki je Evropo prisilil, da ostane na tleh. Evropski poslanci so razpravljali o tem, kako se lahko izognemo krizi, o potovalnem kaosu pa so se pogovorili tudi s komisarjem za promet Siimom Kallasom. Zaradi vulkana je bilo moteno tudi zasedanje v Strasbourgu, saj se ga nekateri poslanci niso mogli udeležiti, zato je glasovanje bilo odloženo.

Pepel na evropskem nebu so zamenjali poleti, vendar so statistike resne: 6,8 milijonov potnikov ni moglo domov. Zaprtih je bilo 313 letališč, kar je letalski sektor na dan stalo do 150 milijonov evrov. Komisar za promet Siim Kallas je evropskim poslancem predstavil rezultate srečanja s prometnimi ministri. „Začelo se je danes zjutraj, z upravljanjem zračnega prometa na Eurocontrol; opredelili so 3 zračne cone glede na stopnjo koncentracije prahu.“

Pod vodstvom Eurocontrol, Evropsko organizacijo za varnost zračne plovbe, so z letališč po petih dnevih poletela prva letala. Je prepoved poletov morda bila pretirana? Poslanka Isabelle Durant varnost postavlja pred dobiček. „Kritiziramo previdnost, a človeška življenja so bila na kocki. Mi in Eurocontrol smo imeli prav. Sramotno je, da EU pri tem nima besede.“

Med plenarno razpravo so poslanci pogledali v prihodnost in preteklost. Več desetletij staro "enotno evropsko nebo" usklajuje ureditev in upravljanje evropskega zračnega prostora. Poslanka Gesine Meissner: „O enotnem evropskem nebu govorimo že 20 let. To ne more preprečiti vulkanskega izbruha, vendar bi omogočilo, da bi bili bolje pripravljeni.“

Letalske družbe, ki jih je kriza prizadela, prosijo za evropsko pomoč. Za poslance Evropskega parlamenta so potniki na prvem mestu; predlagajo boljšo komunikacijo in koordinacijo. Poslanec Gay Mitchell je dejal, da „več podpore, več priložnosti, odprtosti, to potrebujemo, in nato lahko proučimo, kakšno pomoč potrebujejo potovalne družbe. Zdaj moramo poskrbeti za to, da ljudje pridejo na cilj.“

Torkova odločitev za odprtje neba bo razbremenila potnike in družbe, vendar je sporazum o dolgoročnih odločitvah še v zraku.

Kaj bo z SKP-jem?

Včasih je bilo za skupno kmetijsko politiko (SKP) Evropske unije namenjenih več kot polovica sredstev iz evropskega proračuna. Sedaj je ta delež, kljub podvojitvi števila kmetij z vstopom 12 držav v EU leta 2004, okoli 40-odstoten. Podnebne spremembe in gospodarska kriza pred SKP postavljajo nove izzive, o katerih so se evropski poslanci 12. aprila pogovarjali z evropskim komisarjem za kmetijstvo Dacianom Ciolosem.

Več o dogajanju v EU najdete na spletnih straneh: Evropskega parlamenta, Televizije Evropskega parlamenta in Evropske komisije

Svet, Evropska Unija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...