Izpostavili bodo Torinski prt
Cerkev po svetu | 09.04.2010, 11:50
V torinski stolnici bodo od jutri naprej v češčenje izpostavili Turinski prt, ki ga bodo do 23. maja obiskali romarji z vsega sveta. 2. maja bo mrtvaški prt, v katerega naj bi bilo zavito Jezusovo telo, počastil tudi papež Benedikt XI.
V turinski prt je vtisnjena posmrtna podoba moškega, ki so ga po mnenju strokovnjakov pred smrtjo mučili, nato pa so ga križali po starodavnem rimskem običaju. V obraznem predelu so jasno razvidne številne otekline, na čelu pa številne male vreznine. V predelu rok so odtisnjeni preostanki madežev krvi, na zapestjih pa znamenja križanja. V predelu nog so iz platna razvidne različne odrgnine in raztrganine na kolenih in celo ostanki zemlje, na stopalih pa vbodne rane, ki jih je povzročil žebelj. Študije omenjenega platna iz leta 1981 so še pokazale, da je moški pripadal krvni skupini AB, strokovnjaki pa so odkrili tudi ostanke več kot petdeset različnih rastlin. Ob tem je odkritje še veliko bolj vznemirljivo, saj nekatere od teh rastlin lahko najdemo izključno na področju Jeruzalema. Znanstveniki so leta 1898 posneli barvni negativ odtisa v prtu, ob tem pa so pridobili jasno podobo obraza moškega. Znanstveniki so še odkrili pretresljivo dejstvo, da je iz prta mogoče razbrati vsa mučenja, ki jih je pokojni doživel. Le ta pa odgovarjajo mučenjem, ki jih je po poročilu evangelijev pretrpel Jezus Kristus.
Kristusov pasijon, pasijon človeka
Ozrimo se še v zgodovino turinskega prta, ki ga je v štirinajstem stoletju francoski vitez poklonil cerkvi. Kasneje je v času stoletne vojne med Anglijo in Francijo vitezova naslednica platno prenesla na varen kraj, da ta ne bi bil uničen. V letu 1453 je platno prišlo v roke vojvode Ludvika iz Savoje. Ludvikov sin pa je platno shranil v kapeli, ki jo je dal povečati, ta pa je leta 1532 doživela požar. Pri tem je prt bil močno poškodovan. Kasneje so gao obnovili, leta 1578 pa so ga prenesli v Torino. Leta 1973 so platno prvič prikazali v televizijskem prenosu, temu pa sta sledila še dva prenosa v letih 1978 in zadnjič leta 1998, ob tamkajšnjem obisku pokojnega papeža Janeza Pavla II. Nekaj tednov po zadnjem televizijskem prenosu je takratni kardinal Jozeph Ratzinger vodil romanje kongregacije za nauk vere, ki ga je sklenil ob torinskem platnu. Letošnja izpostavitev ima geslo: Kristusov pasijon, pasijon človeka.