Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko

Sledi Brezigarjeva usodi Janeza Krstnika?

Slovenija | 12.04.2010, 15:16

Zgodba okoli zamenjave generalne državne tožilke Barbare Brezigar se bliža svojemu epilogu. V Zboru za republiko ocenjujejo, da se v dogovoru med predsednikom vlade Borutom Pahorjem in stranko LDS skriva namera po političnemu obvladovanju tožilstva.

Nekdanji ustavni sodnik Tone Jerovšek meni, da gre za izrazito politični proces, s katerim želi ena stranka obvladovati politični prostor v Sloveniji. Hkrati ocenjuje, da Brezigarjeva dela zakonito, saj je to „da daje generalna državna tožilka direktive, da se pogovarja s tožilci, je njena temeljna dolžnost. Na tej točki so želeli, ne samo obglaviti generalno državno tožilko, obglavit želijo tožilstvo.“

Zgodba tako dobiva skorajda biblične razsežnosti, ki spominjajo na usodo Janeza Krstnika, ki je dočakal mučeniško smrt pod kraljem Herodom. Bo enako usodo zaradi interesa obstoja vladne koalicije, na politični ravni doživela tudi Brezigarjeva? Predsednik Zbora za republiko, Gregor Virant, je dejal, da so pritiski na Pahorja s strani najmanjše koalicijske stranke LDS nesprejemljive. Ob tem je dejal, da lahko samo ugibamo, zakaj je na strani notranje ministrice Katarine Kresal in pravosodnega ministra Aleša Zalarja, tako močna želja po odstranitvi Brezigarjeve: „Ali gre tukaj samo za trmo, prestiž Katarine Kresal in Aleša Zalarja, ali pa gre morda za kaj več kot to? Ali gre morda za to, da se poskušajo kakšne stvari iz afere Baričević pometejo pod preprogo? O tem lahko samo ugibamo.“

V Zboru ocenjujejo, da omenjeni proces pomeni popolno destrukcijo pravne države, zato Pahorja pozivajo, naj ta proces preseka. Tudi sicer je Virant poudaril, da Pahor ni v lahkem položaju. Strinjajo se, da premier sicer razmišlja pozitivno, in da je njegova politika v marsičem sprejemljiva, vendar menijo, da se je v tem primeru odrekel svojemu mnenju, namesto da bi ostali zvest svoji politiki in principom. Virant se zato sprašuje, kje ima Pahor hrbtenico. Ob tem je še dodal, da omenjeni problem ni problem Pahorja, ampak stranke LDS, zaradi česar se morajo sami odločiti „kot vedo in znajo“, saj bo Pahor naprej težko deloval, ker se je zdaj že vzpostavila neka praksa. Jerovšek je Viranta dopolnil z ugotovitvijo, da bi Pahor lažje vladal brez LDS-a. Izrazil je tudi zgroženost nad njegovo popustljivostjo. V Zboru menijo, da bi moral Pahor udariti po mizi in vztrajati pri svojih prepričanjih ter zamenjati pravosodnega ministra.

Slovenija, Politika
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...