Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Slovenska partijska nomenklatura je omejevala volilno demokracijo

Slovenija | 16.04.2010, 14:52

V Ljubljani so se danes sklenili tradicionalni Pučnikovi dnevi, ki jih je ob 20. obletnici prvih demokratičnih volitev v Sloveniji pripravil Inštitut dr. Jožeta Pučnika. Gostje posameznih panelov so poskušali na različne načine približati zapuščino Demosa, ki je – tako so menili – bil pot do samostojne in demokratične države.

Volitve leta 1990 so bile najpomembnejše v zgodovini slovenskega naroda, je menil premier prve povojne demokratično izvoljene vlade Lojze Peterle. „Vtis imam, da je bil naboj takrat močnejši, atmosfera je bila odprta v spremembo“

Tako Peterle kot Dimitrij Rupel sta se dotaknila tudi odlikovanja nekdanjega vodje Službe državne varnosti Tomaža Ertla. „Nekateri dogodki iz najnovejšega časa dajejo vtis, kot da hočemo v Sloveniji nekatere zgodovinske ideologije in premagane ideje zavarovati oziroma zaščititi kot da je Slovenija nek zgodovinski muzej ali Jurski park,“ je povedal nekdanji zunanji minister Rupel.

Tudi predsednik SDS Janez Janša je omenil odlikovanje Ertla, ki ga je označil za "vrh ledene gore". „Kako me mogoče, da je ravno Slovenija „prešvercala“ toliko nostalgije po nekdanjih časih s katerimi bi morala prelomiti pred 20. leti.

Danes sta svoj pogled na medije in demokracijo predstavila tudi sociolog Matej Makarovič in publicist Bernard Nežmah. Ta je na vprašanje, zakaj v Sloveniji ni bilo večstrankarskih volitev že pred letom 1990 dejal: „Dokler so množični mediji uspeli širiti mit o Jugoslaviji in nato o Sloveniji kot oazi demokracije sredi Vzhodne Evrope, je slovenska partijska nomenklatura omejevala volilno demokracijo.“

Makarovič pa je razmišljal na temo „Hlapci, borci in pobalini: slovenski mediji in politika.“ Poudaril je, da „če bi mediji v celoti determinirali to kako se ljudje odločamo, ko gremo na volitve potem leta 1990 Demos ne bi nikdar zmagal na volitvah.“

Pučnikovi dnevi so se sklenili s predvajanem Žige Turka in Mira Cerarja o prihodnosti naše države. Zvečer pa bo tudi ena redkih slovesnosti ob 20. obletnici prvih demokratičnih volitev. Predsednik sveta Inštituta dr. Jožeta Pučnika Mihael Brejc je poudaril, da so presenečeni, ker ni nobene pomembne obeležite na državni ravni. „To je zagotovo nekaj, kar kaže na stanje duha pri nas, je težko razložljivo,“ meni Brejc. Prireditev bo zvečer v dvorani hotela Union v Ljubljani, slavnostni govornik pa bo pisatelj Drago Jančar.

Slovenija, Politika
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...