Slavi KoširSlavi Košir
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Meta PotočnikMeta Potočnik

Srečanje narodnih delegatov za pastoralo Romov v Evropi

Cerkev po svetu | 02.03.2010, 07:21

V Vatikanu se začenja srečanje narodnih delegatov za pastoralo Romov v Evropi. Srečanje, ki se bo sklenilo v četrtek in nosi naslov Pastorala Romov v spreminjajoči se Evropi – izzivi in priložnosti organizira Papeški svet za pastoralo migrantov in beguncev. Iz Slovenije se ga po poročanju Tiskovnega urada SŠK udeležuje Peter Kokotec, narodni delegat za pastoralo Romov v Cerkvi na Slovenskem.

Cilj srečanja bo preučiti sedanjo pastoralno oskrbo Romov, da bi lahko izpostavili prednostne naloge ter oblikovali predloge za učinkovitejšo in bolje usklajeno delovanje krajevnih Cerkva v Evropi in različnih cerkvenih ustanov na tem pastoralnem področju.

Za Radio Vatikan je o namenu srečanja spregovoril tajnik Papeškega sveta za pastoralo migrantov nadškof Agostino Marchetto in izpostavil, da v Evropi na milijone Romov živi v skrajni revščini, veliko pa je tudi sovraštva, rasizma in ksenofobija v odnosu do Romov. Zaradi tega je Cerkev dolžna zavzeti se za zaščito njihovega dostojanstva in pravic, hkrati pa Rome tudi spomniti na njihove državljanske dolžnosti, je dejal nadškof Marchetto in nadaljeval, da bodo na srečanju pregledali razmere v različnih evropskih državah, tudi z vidika pastoralne dejavnosti, ter začrtali izzive in priložnosti za prihodnje delovanje. Prav tako želijo opredeliti prednostne naloge in najustreznejše oblike dela, posvetili pa se bodo tudi vprašanju povezovanja in sodelovanja lokalnih Cerkva in cerkvenih organizacij v Evropi, ki se posvečajo romski pastorali.

O pastoralni skrbi Katoliške cerkve za Rome je nadškof Marchetto povedal, da je le ta zelo specifična in upošteva njihovo kulturno posebnost ter pri tem spoštuje njihovo identiteto ter drugačnost. V skoraj vseh evropskih državah delujejo posebni uradi in programi, preko katerih se duhovniki in pastoralni delavci posvečajo tudi duhovni oskrbi Romov, njihovo število pa se razlikuje od države do države. V Franciji, kjer je romska pastorala že dolgo razvita, deluje 100 pastoralnih delavcev, med njimi dva duhovnika in nekaj stalnih diakonov. Mnogi med njimi so sprejeli romski način življenja, se naselili v romskih naseljih ter od blizu spremljajo njihovo vsakodnevno trpljenje in skrbi, poskušajo ustvarjati odnose solidarnosti in bratske skupnosti. Nadškof je tudi izpostavil, da se romski pastorali posvečajo številne kongregacije in verski inštituti, omembe vredno pa je tudi delo duhovnikov, redovnikov in redovnic, ki so romskega porekla in jih je na svetu nekaj čez sto.

V Evropi živi od več kot 12 milijonov Romov

Danes v Evropi živi od 12 do 14 milijonov Romov, večina med njimi v veliki revščini, brez dostopa do pitne vode, ustrezne prehrane, bivališč in zdravstvene oskrbe. Vse to prispeva tudi k njihovi izključenosti iz trga dela, politike in izobraževalnih sistemov, pri čemer je nadškof Marchetto dodal, da so za svoj položaj pogostokrat odgovorni tudi Romi sami. Kot je poudaril papež Benedikt XVI. v okrožnici Ljubezen v resnici, je treba biti pozoren, da odločitve, programi in dejavnosti ne zaobidejo in ponižujejo revne, kar velja tudi za romske skupnosti.

Dialog in sodelovanje sta glavna stebra skupnega dela na področju romske pastorale

V ospredju razprav srečanja o romski pastorali bo tudi predlogi za spodbujanje dialoga in sodelovanja znotraj in zunaj Cerkve. Kot je dejal nadškof Marchetto, sta dialog in sodelovanje glavna stebra skupnega dela na področju romske pastorale, ki je po svoji naravi zelo specifična. Večina Romov je namreč odrinjena na rob družbenega življenja, kar pomeni, da so ponekod tudi izključeni iz župnij. V romsko pastoralo je torej najprej treba vključiti škofije in župnije ter med njimi oblikovati ustrezno sodelovanje, da bodo tako v cerkveno življenje lažje vključili romsko skupnost, je še med drugim dejal nadškof Marchetto.

Cerkev po svetu, Evropska Unija
Cerkev Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer v plamenih (photo: posnetek zaslona) Cerkev Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer v plamenih (photo: posnetek zaslona)

Še ena francoska cerkev v plamenih

V cerkvi Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer na severu Francije, je v ponedeljek zgodaj zjutraj izbruhnil požar. Poškodovan ni bil nihče, zrušil pa se je zvonik cerkve.