Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

VIDEO: Postati tisto, kar si želiš biti!

| 16.03.2010, 09:52

“Tek za srečo je življenjski stil. Nikoli ni prepozno, da bi bil tisto, kar si želiš biti.” Misel smo med mnogimi drugimi prebrali na steni našega studia v Gimanziji Želimlje, kjer danes gostujemo. In lahko je krasen uvod za današnji dan, s katerim želimo pomagati dijakinjam in dijakom katoliških gimnazij, da jim omogočimo študij in s tem boljšo prihodnost - zanje in tudi za nas.

Z radijskimi javljanji v naš današnji program predstavljamo utrip življenja na gimnaziji Želimlje. Tam se danes nahajajo trije radijci, voditelja Mateja Feltrin Novljan in Blaž Lesnik ter tehnik Izidor Šček. Vabljeni k spremljanju naših valov, spoznali, slišali in tudi videli boste namreč lahko, kakšno je življenje dijakov, profesorjev in drugih sodelavcev na Gimnaziji Želimlje in v tamkajšnjem dijaškem Domu Janeza Boska.

Danes je odprta tudi posebna telefonska številka

080 35 88,

na kateri se zbirajo darovi za Slomškovo ustanovo, ki podpira dijake in študente iz socialno šibkejših družin in jim tako omogoča šolanje.

Naš prvi današnji sogovornik je bil ravnatelj Gimnazije Želimlje in direktor Zavoda sv. Frančiška salezijanec Peter Polc. V tamkajšnji gimnaziji po poti učenosti hodi 270 dijakov in dijakin, 180 med njimi je takih, ki bivajo dijaškem domu Janez Boska.

Peter Polc je poudaril, da dijaki ne morejo samo študirati, zato jim je potebno ponuditi tudi druge dejavnosti - glasbo, različno kulturno udejstvovanje. In koliko ta šola stane? Starši vsak mesec plačujejo 27 evrov, tistim, ki ne morejo plačevati, pa pomaga Slomškova ustanova. Danes ste povabljeni, da ji pomagate!

Ravnatelj Peter Polc, Blaž Lesnik in Mateja Feltrin Novljan
Ravnatelj Peter Polc, Blaž Lesnik in Mateja Feltrin Novljan © Izidor Šček

Profesor slovenščine Roman Brunšek je predstavil prenovo gimnazijskih programov, v katere s vključje tudi Gimnazija Želimlje. Prav zato pouk postaja bolj življenjski, večkrat se iz učilnic preselijo v naravo, v kulturne hrame in tako nadgradijo in utrdijo učno snov.

Gimnazija Želimlje: Barbara Okorn, Tina Jerman, Veronika Simončič
Gimnazija Želimlje: Barbara Okorn, Tina Jerman, Veronika Simončič © Izidor Šček

Profesorica angleščine Ana Špan Česen je z dijakinjo Vido Turk in dijakom Domnom Bančičem predstavila štiri jezični časopis SLED. Pisati v tujem jeziku je poseben izziv, tako ustvarjanje novih tekstov kot prevajanje literarnih.

Gimnazija Želimlje:prof. fizike Peter Šlajpah ter Mojca Špende in Denis Vrenko
Gimnazija Želimlje:prof. fizike Peter Šlajpah ter Mojca Špende in Denis Vrenko © Izidor Šček

Na šoli izhaja še en časopis, ki prinaša tako politične, kulturne kot zabavne teme, poimenovali pa so ga Še en Preblisk. O njem je spregovorila glavna urednica Barbara Okorn, ki kot maturantka sedaj predaja delo mlajšim, za urednikovanje bo kmalu poprijela Veronika Simončič.

„Najlepše je, ko časopis izide in ga dijakinje in dijaki z veseljem prebirajo, takrat jih vidimo s časopisom v roki na hodnikih, tudi pod klopmi ga skrivaj beremo, kar profesorjem seveda ni všeč“ je povedala Barbara.

Gimnazija Želimlje: prof. Jurij Pavel Emeršič, Peter Hrovat, Dominik Jan, David Vidmar
Gimnazija Želimlje: prof. Jurij Pavel Emeršič, Peter Hrovat, Dominik Jan, David Vidmar © Izidor Šček

Gimnazija Želimlje: Rok Rojko, Karolina Simčič in prof. Jurij P. Emeršič
Gimnazija Želimlje: Rok Rojko, Karolina Simčič in prof. Jurij P. Emeršič © Izidor Šček

 

Svetovalna delavka Tina Jerman je njihova mentorica, ki pravi: „Večino dela opravijo dijakinje in dijaki sami, jaz sem jim le pomoč in bdim nad vsem dogajanjem.“

Zvečer ob 19. uri boste na naših valovih lahko prisluhnili tudi prenosu skupnega koncerta vseh štirih katoliških gimnazij. Vzporedno s celodnevnim programom bo potekalo zbiranje sredstev preko telefonskih klicev.

Brezplačna telefonska številka za darovanje je
080 35 88. 

Do 15:15 smo zbrali že več kot 8.038 EUR!
Hvala in Bog povrni!

Lani smo s podobno akcijo, v kateri je program Radia Ognjišče potekal iz Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška v Mariboru, zbrali 22.000 evrov.

Gimnazija Želimlje: Špela Štular, Vito Poredoš, prof. Petra Živec
Gimnazija Želimlje: Špela Štular, Vito Poredoš, prof. Petra Živec © Izidor Šček

Nadgradnja fizike je tudi astronomija, ki jo spoznavajo pod mentorstvom profesorja fizike Petra Šlajpaha. Vse pripomočke, ki jih potrebujejo za opazovanje neba, so dobili s pomočjo donacij. Da bi astronomijo, ki jo profesor Peter imenuje kar poezija fizike, približali dijakom, so pripravili teden astronomije.

Pred mikrofon so stopili tudi maturantje. Optimistično se pripravljajo na maturitetne preizkušnje, z nami pa so delili tudi lepe spomine na doslej prehojeno gimnazijsko pot. Dijaki se družijo tudi pod okriljem dijaške organizacije, nekdanji dijakinje in dijaki pa se družijo pod okriljem društva Heres, ki ji predseduje Rok Rojko, sedaj študent geografije in zgodovine.

Kako zanimiv je tuj jezik, če ga govorimo z živimi govorci, pa so poudarili dijaki, ki sodelujejo s pobrateno šolo v Weichsu na Bavarskem. Tudi profesorica nemščine Marjeta Kranjec je povedala, da se tkejo pomembne vezi med tujimi in našimi dijaki in poudarila, kako so Nemci navdušeni, da se mladi učijo njihovega jezika.

Že v uvodu je ravnatelj Peter Polc poudaril, da so pomembne obšolske dejavnosti – teh je veliko. Med mladimi pa je navdušujoče tudi zanimanje za zgodovino, zato v okviru zgodovinskega krožka pod mentorstvom prof. Jurija Pavla Emeršiča mladi spoznavajo preteklost tudi na terenu.

Tudi ekskurzije dijakom in dijakinjam pomagajo pri spoznavanju sveta, osebni rasti in medosebnih odnosih. Čas je tak, da mladi tudi na ta način spoznavajo realnost, v kateri živijo. Ravnatelj Peter Polc pa je poudaril, da poskrbijo za to, da so stroški poti čim bolj prijazni za denarnice staršev.

“Druženje z mladimi na ekskurzijah je pomembno tudi za profesorje, saj se tako z dijakinjami in dijaki še bolj zbližajo in jih spoznajo tudi v drugačnih, bolj življenjskih situacijah,” pa je v pogovoru poudarila profesorica nemščine Petra Živec, ki mlade večkrat spremlja v tujino.

Dijaški dom Don Bosko skuša nuditi mladim dom, poudarja ravnatelj doma Peter Končan. Predstavili pa smo tudi glasbene dejavosti, duhovne vaje, medsedbojno solidarnost in športne aktivnosti.

Slomškova ustanova

Slomškova ustanova je dobrodelni štipendijski sklad, ki je bil ustanovljen leta 2000 in podpira socialno šibke dijake katoliških srednješolskih vzgojno-izobraževalnih ustanov. Njeni ustanovitelji so (nad)škofije, katoliške gimnazije, cerkvene založniške in medijske ustanove ter dve ustanovi iz Krekove dediščine. V primeru gimnazij, ki imajo svoj interni štipendijski sklad (npr. gimnazije v Šentvidu, Mariboru in Želimljem), Slomškova ustanova daruje sredstva v ta sklad. Pri podeljevanju finančne pomoči upoštevajo naslednje vidike: osebni dohodek na družinskega člana, družine z več otroki, učni uspeh in nadarjenost, oddaljenost od šole in bivanje v dijaškem domu.

Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...