Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Marjana DebevecMarjana Debevec

Kriza je čas, ko so ljudje pripravljeni na večje spremembe

Politika | 27.01.2010, 17:55

Evropski parlament je v novo leto stopil tudi z novo lizbonsko pogodbo in hkrati tudi z novo ureditvijo. V tokratnem pogovoru o smo gostili evropsko poslanko EPP/SDS dr. Romano Jordan Cizelj, ki je izpostavila, da je od podnebne konference na Danskem pričakovala več.

„Tudi moja ocena je, da sem si želela, da bi bilo sprejeto bistveno več, kot se je na koncu zares zgodilo. Bi pa dejala tako, da upanje še ostaja, da ta dokument, ki je bi sprejet je zastavljen tako, da človeštvo še lahko pozitivno ukrepa na podnebne spremembe,“ je o podnebni konferenci povedala poslanka, ki še dodaja, da bo pri nadaljnjih korakih na področju podnebnih sprememb imela prav Evropska unija.

Energetika je kot sektor največji onesnaževalec

Romana Jordan Cizelj je spregovorila tudi o novostih, ki jih je prinesla Lizbonska pogodba ter o pričakovanjih nove komisarske ekipe. Glede energetske politike EU pa je dejala, da so na „področju energetike načrti res veliki, kajti problemi so veliki.“ Do teh zaključkov so evropski poslanci prišli že leta 2006 pri čemer so izpostavili, da je potrebno uniji zagotoviti zanesljivo oskrbo z energijo. „Odgovor pa je zmanjšati uvozno odvisnost, povezati raznolikost različnih virov energije, potem se je leta 2007 pojavil še problem podnebnih sprememb. Energetika je kot sektor največji onesnaževalec tako, da smo potem temu cilju zanesljive dobave z energijo dodali še cilj trajnostnega razvoja v energetiki, torej manjših izpustov toplogrednih plinov,“ je poudarila poslanka, ki opozarja, da mora Slovenija povečati delež obnovljivih virov energije iz sedem na 20 odstotkov.

Kriza je čas, ko so ljudje pripravljeni na večje spremembe

„Zamujena priložnost je časovnica, da ukrepi niso bili pravočasno pripravljeni,“ pa je Jordan Cizljeva dejala na vprašanje, kje so bile v preteklem letu zamujene priložnosti na področju izhoda iz gospodarske in finančne krize. „Spodbujalo se je obstoječe stanje, da se ohrani obstoječe stanje, spodbujalo se je nedelo, nismo pa imeli razvojnih spodbud, ni bilo spodbud za podjetja, ki so imela vizijo,“ je povedala poslanka, ki pri ukrepih slovenske vlade ne vidi dovolj velike volje, da bi krizo izkoristila tudi za trajnostni razvoj. „Kriza je čas, ko so ljudje pripravljeni na večje spremembe in zaradi tega je to čas, ko je možno opraviti neke večje strukturne spremembe, teh pri nas ni,“ je bila jasna Romana Jordan Cizelj.

Jordan Cizelj o zaslišanju slovenskega kandidata za komisarja

Poslanka ocenjuje, da je Janez Potočnik izkazal dober pregled evropskih okoljskih politik, pričakuje pa njegovo večjo zavzetost pri uresničevanju okoljskih politik in definiciji trajnostnih kriterijev za uporabo biomase.

Namen programa LIFE+ je financiranje najboljših pobud ali perspektivnih projektov, povezanih z upravljanjem območij Natura 2000. Evropska uredba določa okvirne nacionalne kvote za sorazmerno razdelitev projektov po posameznih državah članicah. Sredstva se razdelijo, če projekti dosežejo minimalno število točk. V primeru, da je takih projektov iz določene države članice premalo, se prerazporedijo drugam. Dejansko je v letu 2008 prišlo do precej nesorazmerne delitve sredstev. Jordan Cizelj je kandidata za komisarja dr. Potočnika vprašala, kako bo ukrepal, da se bo program LIFE+ izvajal celovito in uravnoteženo med državami članicami, ter kako bo poskrbel za okrepljen nadzor nad porabljenimi sredstvi znotraj programa LIFE+ tudi v smislu uravnoteženega razvoja znotraj Unije. »V evropskem interesu je, da se za naravo skrbi skladno in celovito v vsej EU. Kljub temu izplen držav članic ni sorazmeren. Zaskrbljuje dejstvo, da je slabši prav pri državah, ki imajo relativno velik del svojega ozemlja pokritega s področjem Natura 2000. Zato je to evropski problem, ne le problem posamezne države članice,« je povedala poslanka. Potočnik se je strinjal, da je LIFE+ pomemben program, zato pričakuje, da bi bilo po njegovem zaključku možno najti mehanizme za popravo teh razlik, kar bo omogočilo izgradnjo vseh potrebnih kapacitet v državah članicah. Na dodatno vprašanje je odgovoril, da se bo osebno zavzel, da bo analiza nesorazmernosti črpanja finančnih sredstev opravljena in da bodo uvedeni ustrezni ukrepi.

Romana Jordan Cizelj je nastop kandidata za komisarja Janeza Potočnika ocenila kot dobrega z vidika splošnega pregleda evropskih politik, pri čemer ima komisar veliko izkušenj iz prejšnjega mandata. Poslanka se strinja s prioritetami, ki jih je kandidat naštel, opozarja pa, da ni bil dovolj prepričljiv glede zagotavljanja boljše implementacije evropskih okoljskih politik, saj ni obljubil več naporov za resno izvajanje v celotni EU.

Politika, Evropska Unija
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Eva Golob (photo: ZSPM) Eva Golob (photo: ZSPM)

Eva Golob: Ponosni na podeželske korenine

»Vsako leto pripravimo zelo pester program skozi celo leto in številni naši dogodki so tradicionalni. Eden takih je državni kviz Mladi in kmetijstvo, ki bo (danes) v Velikih Laščah potekal že ...