COMECE: EU bi morala spodbujati odločno in učinkovito diplomatsko akcijo zoper nasilje nad kristjani po svetu
Cerkev po svetu | 27.01.2010, 18:05
Tajništvo Komisije škofovskih konferenc Evropske unije (COMECE) pozdravlja resolucijo Evropskega parlamenta, ki obsoja nedavne napade na krščanske skupnosti v Egiptu in Maleziji, kjer so ubili šest koptskih kristjanov in policista. Poudarili so, da bi Evropska unija morala podpirati verske manjšine, vključno s preganjanimi krščanskimi skupnostmi po svetu.
Zadnji zbrani podatki kažejo, da je od 75 do 85 odstotkov vseh verskih preganjanj po svetu usmerjenih zoper krščansko vero, vsako leto pa življenje zaradi vere izgubi 170.000 kristjanov. Vseh preganjanih vernikov na svetu je okrog 200 milijonov.
Resolucija Evropskega parlamenta, sprejeta 21. januarja 2010, se navezuje na resolucijo, ki jo je 16. novembra 2009 sprejel Svet ministrov Evropske unije. Le-ta je poudaril »močno zavzemanje EU za spodbujanje in zaščito svobode verovanja ali prepričanja« in odločenost, da nadaljuje z dajanjem »prednosti tem temam kot del politike EU na področju pravic«, in sicer tako na bilateralni kot multilateralni ravni.
Na osnovi omenjenih stališč Sveta ministrov in Evropskega parlamenta COMECE visoko predstavnico Evropske unije za zunanje zadeve Catherine Ashton poziva, naj izvajanje te prednostne naloge prevzame nastajajoča Evropska služba za zunanje delovanje, za katero bo odgovorna.
Škofje, člani COMECE so z namenom pomagati voditeljem EU pri uvajanju posebnih ukrepov za spodbujanje verske svobode v zunanjih odnosih EU, ustanovili strokovno skupino, ki mora sestaviti Memorandum o spodbujanju verske svobode v svetu. Besedilo bo govorilo o kršenju te temeljne pravice po svetu in izpostavilo vrsto priporočil za evropske ustanove. Ko ga bodo škofje na spomladanskem plenarnem zasedanju COMECE, ki bo potekalo od 14. do 16. aprila 2010, potrdili, bodo Memorandum predstavili tudi voditeljem EU.
Kaj je COMECE?
Komisija škofovskih konferenc Evropske unije (COMECE) povezuje škofovske konference članic Evropske unije in ima sedež ima v Bruslju v Belgiji. Generalni tajnik COMECE je prof. dr. Piotr Mazurkiewicz. Slovenska škofovska konferenca (SŠK) je polnopravna članica COMECE od 1. maja 2004 dalje. SŠK je v COMECE od vključitve dalje zastopal nadškof msgr. dr. Anton Stres, od 11. januarja 2010 pa jo zastopa nadškof msgr. dr. Marjan Turnšek.
Več informacij o Komisiji škofovskih konferenc Evropske unije najdete na spletni strani http://www.comece.org/.