Predsednica zdravniške zbornice kljub kritikam ne namerava odstopiti
Slovenija | 13.01.2010, 14:08
V teh dneh smo lahko vnovič zasledili precej kritik s strani zdravnikov, ki naj bi bili nezadovoljni z Zdravniško zbornico Slovenije. V ospredje so nekateri mediji postavili očitke posameznih zdravnikov na račun obveznega članstva in tudi slabega dela zbornice. „Kritike, ki se v medijih pojavljajo na račun Zdravniške zbornice in njene predsednice, so neupravičene. Predsednica namreč vseskozi o svojem delu poroča izvršilnemu odboru in skupščini zbornice, kjer vedno dobi več kot plebiscitarno podporo. To jo zavezuje za nadaljnje delo,“ so zapisali v odgovoru na naše vprašanje na zbornici in poudarili, da Gordana Kalan Živcec ne razmišlja o odstopu.
Predsednica zdravniške zbornice Gordana Kalan Živčec se je znašla v zelo neprijetni situaciji. Kot zgleda naj bi se proti njej obrnili kar zdravniki sami. Majhen odstotek teh se namreč ne strinja z obveznim članstvom v zbornici. Na zbornico smo tako naslovili vprašanje, zakaj je potrebno obvezno članstvo:
„Obvezno članstvo v zdravniški zbornici je pomembno predvsem z vidika varovanja interesov in varnosti pacientov, ki morajo imeti popolno zaupanje v strokovno usposobljenost zdravnika ali zobozdravnika, h kateremu se zatečejo po pomoč. Na ta način ima država preko zbornice, ki ji podeli javna pooblastila, stalen nadzor nad zdravniki, njihovo usposobljenostjo in strokovnostjo njihovega dela. To je običajno tudi v članicah EU, ki imajo primerljivo zgodovinsko ozadje. Države, ki obveznega članstva nimajo, pa so v skladu z večstoletno tradicijo državnosti sistem nadzora nad zdravniškim delom razvijale stoletja (VB, Irska, Švedska, Norveška...). Francija je na primer obvezno članstvo uvedla zato, ker je bilo sicer v okviru državnih inštitucij nemogoče zagotoviti takšno natančnost in preverljivost.
Zdravniška zbornica je od svojega nastanka intenzivno gradila register zdravnikov in sistem preverjanja njihove usposobljenosti ter tako pomagala pristojnim državnim institucijam pri preprečevanju nezakonitega zdravniškega dela. Samo ustrezno izobražen in usposobljen zdravnik je varen za paciente. In le zdravnik in pacient, ki si zaupata in sta partnerja, lahko dosežeta najboljše učinke zdravljenja. Interesi zdravnika, ki potrebuje urejen zdravstveni sistem, in bolnika, ki potrebuje varen zdravstveni sistem, se vseskozi prepletajo. Tak okvir zdravstvenega varstva pa lahko omogoča le zbornica v okviru obveznega članstva in javnih pooblastil. Zato nikakor ne gre uporabljati kratkotrajnih rešitev, ki imajo lahko nepopravljive dolgoročne posledice in so lahko celo potencialno nevarne za paciente.“
Ob tem se postavi tudi vprašanje, kaj je zdravnikom nudeno za mesečno članarino, katere višina je odvisna od specializacije? Najmanj 9 evrov odšteje upokojeni zdravnik, največ 34 pa najbolje plačani specialist pete oziroma šeste stopnje.
- „Zdravniška zbornica Slovenije ščiti in zastopa poklicne, socialne in ekonomske interese članov, skrbi za ugled in čast zdravniškega poklica ter izpolnjevanje zdravniških dolžnosti. Svojim članicam in članom nudi vrsto storitev:
- - Pravno svetovanje – pravna pomoč zdravnikom in zobozdravnikom. V okviru pravnega svetovanja nudimo pomoč z naslednjih delovnih področij (izobraževanje in usposabljanje (specializacije, pripravništvo,...), dajanje mnenj za podelitev naziva primarij, izdajanje potrdil o dobrem imenu na zahtevo članov zbornice, ustanavljanje društev (nudimo pomoč pri pripravi statutov in registraciji društev), priprava avtorskih in podjemnih pogodb, priprava vzorcev odločb, sklepov, zapisnikov ter njihov pregled, socialno-ekonomska vprašanja (tarife, štipendije,...), zasebna dejavnost in koncesije (prehod med zasebnike, pregledovanje osnutkov pogodb o medsebojnem sodelovanju pri prehodu v zasebništvo in najemnih pogodb), zobozdravstvo, osnovno zdravstvo, izvedenstvo, pravno-etična vprašanja, delovnopravna razmerja, pravna vprašanja v zvezi s postopki vpisa v register in pridobitve licence, upravni spori, ustavni spori, varstvo osebnih podatkov, dostop do informacij javnega značaja, volitve, strokovno-medicinska vprašanja, tožilec, razsodišče.
- Zavarovanje pravne zaščite – Zdravniška zbornica Slovenije je 24. decembra 2008 z zavarovalnico ARAG sklenila zavarovalno polico, po kateri imajo vsi člani zbornice od 24. decembra 2008 dalje preko zbornice sklenjeno zavarovanje splošne odškodninske in kazenske pravne zaščite na poklicnem področju ter pravno zaščito svetovanja, ki obsega dva pravna nasveta letno za katerokoli področje. Zavarovanje pravne zaščite krije vse stroške pravnih postopkov, v katerih se znajde zavarovanec – zdravnik.
- Pomoč zdravnikom v stiski – Zdravniki in zobozdravniki delajo z bolniki. Delo je naporno in odgovorno, saj bolniki od njih pričakujejo nezmotljivost, čas in zdravje. So strokovnjaki, a vsak za svoje področje. Pogosto se znajdejo v stiski, ki je sami ne zmorejo razrešiti in potrebujejo pomoč, nasvet, poslušalca. Zdravniška zbornica Slovenije je v sodelovanju s prostovoljci (zdravniki in zobozdravniki) sestavila skupino za pomoč zdravnikom in zobozdravnikom ter njihovim svojcem v stiski. Na ta način nudimo anonimno pomoč v težavah in pomagamo pri iskanju ustreznih rešitev.
- Ekonomsko in računovodsko svetovanje - V okviru ekonomskega in računovodskega svetovanja nudimo pomoč na naslednjih delovnih področjih: zdravstvena ekonomika (informacije v zvezi s splošnim in področnimi dogovori, izračuni plač in izračuni plačila dežurne službe, informacije o zdravniških tarifah, analize s področja zdravstva), financiranje specializacij in povrnitve stroškov (sodelujemo pri pripravi letnega načrta za financiranje specializacij, pripravljamo plane in analize stroškov v zvezi s financiranjem specializacij, pripravljamo izračune povračila stroškov (specializantom, učnim ustanovam) v zvezi s specializacijami, pripravljamo izračune vračila stroškov ob prekinitvi specializacije), računovodstvo (pripravljamo obračune potnih stroškov, sejnin, honorarjev organom zbornice, nudimo splošne informacije na področju finančne in davčne zakonodaje, oblikujemo cene za posamezne storitve, ki jih izvaja zbornica, ter nudimo informacije v zvezi z veljavnim cenikom, skrbimo za celoten postopek v zvezi s plačevanjem članarine: izdajanje odločb o višini članarine, evidentiranje prejetih plačil ter posredovanje informacij v zvezi s plačevanjem članarine zbornici, sprejemamo vloge, zbiramo potrebno dokumentacijo, pripravljamo pogodbe o kreditiranju in štipendiranju).
- Zasebna dejavnost - zasebnim zdravnikom in zobozdravnikom ter vsem tistim, ki nameravajo to šele postati, nudimo informacije o tem, kako postati zasebni zdravnik, kdo jih zastopa v organih ZZS, o vpisu v register zasebnikov ter o zdravstveni ekonomiki. Nudimo pa tudi pravno svetovanje (prehod med zasebnike, pregledovanje osnutkov pogodb o medsebojnem sodelovanju pri prehodu v zasebništvo in najemnih pogodb) ter finančno in računovodsko svetovanje.
- Pomoč pri odnosih z javnostmi – Zdravniška zbornica Slovenije preko svojega oddelka za odnose z javnostmi nudi članicam in članom svetovanje pri komuniciranju z novinarji in širšo javnostjo. Tako mediji kot širša javnost v tem času od zdravnikov in zobozdravnikov pričakujejo tudi kar najširšo dostopnost in komuniciranje. Zato zaposleni v oddelku za odnose z javnostmi lahko ponudijo vrsto informacij in nasvetov glede načina komuniciranja z mediji, organizacije novinarskih konferenc, izpeljave intervjujev, odzivanja na neresnične navedbe v medijih ipd.
- Zdravniški servis dela - Zdravniška zbornica Slovenije je vzpostavila sistem vodenja evidenc o povpraševanju in ponudbi za nadomeščanje med zdravniki. Namenjen je vsem izvajalcem zdravniške službe, ki iščejo ali nudijo nadomeščanje za opravljanje zdravniških storitev.
- Naročila obrazcev za zobozdravnike – preko spletne strani Zdravniške zbornice Slovenije je možno naročanje različnih obrazcev za zobozdravnike.
- Obveščanje članstva – članice in člani Zdravniške zbornice Slovenije so sproti obveščeni o dogajanju v zbornici, stališčih in podanih predlogih ter pobudah. Zbornica se tudi pravočasno odziva na aktualna dogajanja s področja zdravstva ter spremlja nastajanje in spreminjanje zdravstvene zakonodaje. Članstvo tako sproti obveščamo preko spletnih strani (internet, intranet), tedenskega biltena in revije Isis, ki ga vsi člani zbornice brezplačno dobivajo na dom.“
V zbornici so na naše vprašanje komentirali tudi kritike, ki so se v medijih pojavile na račun Zdravniške zbornice Slovenije in njene predsednice. Prepričani so, da so te neupravičene.
„Predsednica namreč vseskozi o svojem delu poroča izvršilnemu odboru in skupščini zbornice, kjer vedno dobi več kot plebiscitarno podporo. To jo zavezuje za nadaljnje delo. Pravi pa, da ne bo dopustila, da bi politika ali morda kakšni drugi lobiji vplivali na zdravništvo in si ga podredili. Slovensko zdravništvo je namreč vedno bilo in bo ostalo neodvisno, pa če je to politiki všeč ali ne. Zato o odstopu ne razmišlja, saj zaupa v strokovnost in odgovornost slovenskih zdravnikov. Dokler bo imela njihovo podporo, bo nadaljevala z zagovarjanjem in ščitenjem poklicnih, socialnih in ekonomskih interesov članic in članov ter skrbela za ugled in čast zdravniškega poklica ter izpolnjevanje zdravniških dolžnosti. Prav tako pa se bo še naprej zavzemala tudi za skrbno in dostojno ravnanje z bolniki.“