Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar

Sanader poskrbel za razburljiv začetek leta

| 07.01.2010, 07:46 Robert Božič

Na Hrvaškem je Ivo Sanader poskrbel za razburljiv začetek leta, ko je napovedal svojo vrnitev v politiko. Njegova stranka HDZ o tem ni vedela ničesar. Ker je večina članov menila, da je povzročil nepopravljivo škodo, Jadranka Kosor pa je pojasnila, da je njen predhodnik na premierskem stolčku in na mestu predsednika HDZ-ja ogrozil ne le enotnost stranke, temveč tudi vlade, so ga izključili iz HDZ-ja. Za komentar na vroče dogajanje pri južnih sosedih smo zaprosili političnega analitika Matevža Tomšiča.

Povedal je, da je bil Sanaderjev poskus vrnitve v politiko, ki za zdaj ni uspel, skoraj takšno presenečenje, kot njegov umik pred pol leta. „Vendar je treba upoštevati, da se je to zgodilo v situaciji, ko je HDZ dosegla zelo velik neuspeh na predsedniških volitvah, ko se njihovemu kandidatu ni uspelo vrniti v drugi krog. Zato je očitno prišlo do določenih trenj znotraj stranke. Verjetno je Sanader v tem videl neko možnost, da se sam ponudi kot nek rešitelj. Očitno pa je, da se je kar precej uštel.“

Tomšič govorice, da se Sanader vrača, ker potrebuje imuniteto zaradi obtožb o domnevni korupciji, ocenjuje kot špekulacije, prav tako meni, da ne moremo govoriti o udaru v HDZ-ju. „On je bil vendarle član stranke, dolgoletni predsednik HDZ-ja in vlade. Kljub temu, da je bil zdaj brez funkcije, je oseba z neko politično težo. Mislim pa, da je precej malo verjetno, da bi bilo HDZ-ju in tudi samemu Sanaderju v dani situaciji v interesu, da se izvedejo predčasne volitve. Kot vidimo, HDZ-jeve javnomnenjske delnice v tem trenutku ne kažejo ravno dobro.“

Kot še pravi Tomšič, Sanader izključitve iz stranke verjetno ni pričakoval, povzročil pa je veliko razburjenje. „Ostali pomembni igralci v HDZ-ju so ga, kot kaže, vzeli za zelo resno grožnjo, zato so precej očitno strnili vrste.“

Hrvaška premierka Kosorjeva meni, da je izključitev Sanaderja iz HDZ-ja nov korak za stranko, vlada pa je še močnejša kot kadar koli prej. Ali se v bližnji prihodnosti, kljub trenutno ugodnemu razpletu za Kosorjevo, lahko zgodi, da pade hrvaška vlada? „Zaklinjanje, kako je po neki odločitvi vlada še močnejša kot prej, nam je znano,“ poudarja Tomšič in dodaja, da je trenutna slovenska vlada že postregla s podobnimi izjavami. Kot je še povedal, to na kratki rok pomeni strnitev vrst, kar pa ni garancija, da se bo bolj uspešno soočala s problemi, ki tarejo hrvaško družbo. A po njegovem je zelo verjetno, da bo zdajšnja hrvaška vlada le zdržala do prihodnjih volitev.

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...