Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar

Nadškof pomočnik msgr. dr. Marjan Turnšek prevzel službo

Cerkev na Slovenskem | 21.01.2010, 13:12

Msgr. dr. Marjan Turnšek je danes, 21. januarja 2010, v skladu z Zakonikom cerkvenega prava na sedežu nadškofije na Slomškovem trgu 19 v Mariboru prevzel službo nadškofa pomočnika. Listino o njegovem imenovanju je ob prisotnosti članov Zbora svetovalcev mariborske nadškofije predstavil apostolski nuncij v Republiki Sloveniji nadškof msgr. dr. Santos Abril y Castelló.

Listina Svetega sedeža poudarja, da sveti oče Benedikt XVI. z imenovanjem dosedanjega murskosoboškega škofa Turnška za nadškofa pomočnika v Mariboru izpolnjuje željo nadškofa metropolita msgr. dr. Franca Krambergerja po pomočniku s pravico nasledstva. Kot prejšnjemu je papež tudi novemu nadškofu pomočniku zaupal upravljanje s časnimi dobrinami, kot je želel nadškof Kramberger.

Sveti oče Benedikt XVI. je 28. novembra 2009 škofa Turnška imenoval za novega nadškofa pomočnika nadškofu Krambergerju. Zakonik cerkvenega prava (ZCP) predvideva, da Sveti sedež v določeni krajevni Cerkvi (škofiji ali nadškofiji) lahko imenuje (nad)škofa pomočnika, ki ima tudi sam posebna pooblastila in pravico nasledstva (prim. kan. 403 ZCP).

Sveti oče Benedikt XVI. je msgr. Turnška 7. aprila 2006 imenoval za prvega ordinarija murskosoboške škofije. Škofovsko posvečenje je prejel v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Murski Soboti 25. junija 2006. Kot član Slovenske škofovske konference (SŠK) je odgovoren za Slovensko komisijo za karitativno dejavnost, Medškofijsko komisijo za duhovne poklice, je pa tudi predsednik Slovenske Karitas. Od 11. januarja 2010 je predstavnik SŠK v COMECE1 in odgovorni škof za duhovne poklice ter vzgojo duhovnikov.

Življenjepis nadškofa msgr. dr. Marjana Turnška

Marjan Turnšek se je rodil 25. julija 1955 v Celju. Leta 1974 je maturiral na Celjski gimnaziji in se vpisal na Teološko fakulteto v Ljubljani, kjer je leta 1981 diplomiral in bil tudi posvečen v duhovnika. Nato je štiri leta služboval kot kaplan v župniji Sv. Martina v Velenju.

Podiplomski študij je nadaljeval v Rimu na Papeški univerzi Gregoriana. Magisterij je dosegel leta 1987, doktorat pa 1990 z disertacijo Cerkev in zakramenti v teologiji predkoncilskega obdobja in v odlokih drugega vatikanskega cerkvenega zbora: Raziskava o odnosu med teologijo o zakramentih in naukom o Cerkvi. V tem času je na Vatikanski šoli za bibliotekarstvo (Bibliotheca apostolica Vaticana) diplomiral tudi iz bibliotekonomije.

Od leta 1990 dalje je kot znanstveni sodelavec na Kongregaciji za zadeve svetnikov sodeloval pri pripravi beatifikacije Antona Martina Slomška (1999), zlasti na področju dodatnega raziskovanja in strokovnega predstavljanja njegovega lika širši javnosti, kot zunanji strokovni sodelavec pa še naprej sodeluje pri postopku za njegovo kanonizacijo. Od leta 1993 je član združenja Europäische Gesellschaft für katholische Theologie, bil pa je tudi član tajništva sinode (plenarnega zbora) Cerkve na Slovenskem pri Slovenski škofovski konferenci (1997–2001).

Od leta 1990 z rednimi in izbirnimi predavanji, vajami in seminarji s področja sistematične (dogmatične) teologije poučuje na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani na enoti v Mariboru. Sodeloval je pri nastajanju in izvajanju Šole za animatorje, ki je razširjena po vsej Sloveniji, in pri nastajanju učbenikov za predmet Vera in kultura na cerkvenih katoliških gimnazijah. Leta 1994 je bil imenovan za rektorja Bogoslovnega semenišča v Mariboru, leta 1999 pa za kanonika tamkajšnjega stolnega kapitlja.

Z raznimi predavanji in prispevki sodeluje na številnih tečajih, seminarjih in strokovnih simpozijih za študente in izobražence ter za zdravstvene in pedagoške delavce. Po župnijah o teoloških temah pogosto predava za različne skupine.

Meti leti 1993–2003 je bil glavni urednik Slomškovega lista, ki ga izdaja postulatura postopka za Slomškovo kanonizacijo s sedežem v Rimu. V okviru mariborske škofije je bil od leta 1992 do 2005 odgovoren za založniško dejavnost pri Slomškovi založbi.

Med leti 1995–2005 je pogosto sodeloval v radijskih in televizijskih oddajah – tako na nacionalnih programih radia in televizije kot na zasebnih in lokalnih postajah, še posebej na Radiu Ognjišče.

Papež Benedikt XVI. ga je 7. aprila 2006 imenoval za prvega ordinarija murskosoboške škofije. Škofovsko posvečenje je prejel v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Murski Soboti 25. junija 2006. Dne 28. novembra 2009 je bil imenovan za mariborskega nadškofa pomočnika (episcopum coadiutorem) mariborskemu nadškofu metropolitu msgr. dr. Francu Krambergerju. Službo nadškofa pomočnika je prevzel 21. januarja 2010.

Kot član Slovenske škofovske konference (SŠK) je odgovoren za Slovensko komisijo za karitativno dejavnost, Medškofijsko komisijo za duhovne poklice, je pa tudi predsednik Slovenske Karitas. Od 11. januarja 2010 je predstavnik SŠK v COMECE1 in odgovorni škof za duhovne poklice ter vzgojo duhovnikov.

 

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...