
Donald Trump | (foto: STA)
Trump uvedel carine na ves uvoz v ZDA. Lahovnik: v carinski vojni izgubljamo vsi. Breme na potrošnikih
Slovenija | 03.04.2025, 14:41 Marcel Krek
Vrstijo se odzivi na carine, ki jih je ameriški predsednik Donald Trump v sredo uvedel na praktično ves uvoz v ZDA. Tudi 20-odstotne na dobrine iz Evropske unije. Po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, je povezava pripravljena na pogajanja, a tudi na odločen odziv. Oster odgovor napovedujejo tudi druge države, med drugimi Kitajska.
Dan osvoboditve
10-odstotne carine bodo začele veljati v soboto, višje prihodnjo sredo. "To je eden najpomembnejših dni v ameriški zgodovini,« je ob podpisu izvršnega ukaza ocenil Trump. Označil ga je celo za "Dan osvoboditve" in poslal sporočilo svetovnim voditeljem: "Ukinite svoje carine in opustite ovire. Ne manipulirajte s svojimi valutami in začnite kupovati za več deset milijard dolarjev ameriškega blaga."
⚡ Donald Trump has declared a global trade war.
— NEXTA (@nexta_tv) April 2, 2025
On April 2, in a speech at the White House Rose Garden, he proclaimed a “Day of American Liberation” — and announced sweeping new tariffs:
🇺🇸 10% on ALL imports from ALL countries
🚗 25% on ALL imported cars, starting April 3… pic.twitter.com/B9foOkPrvH
Odzivi. Kritični.
Iz sveta pa se pričakovano vrstijo kritike. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je poudarila, da gre za velik udarec za svetovno gospodarstvo. ZDA je pozvala k pogajanjem. Če ta ne bodo prinesla rešitve, je EU po njenih besedah pripravljena ukrepati. Ob tem je spomnila, da ima EU največji enotni trg na svetu, 450 milijonov potrošnikov. "To je naš varen pristan v nemirnih časih in Evropa bo stala ob strani tistim, ki so neposredno prizadeti. Napovedali smo že nove ukrepe za podporo jeklarskemu in avtomobilskemu sektorju. Zdaj bomo organizirali strateške dialoge še z jeklarskim, avtomobilskim in farmacevtskim sektorjem. Drugi bodo sledili."
I would like to speak to my fellow Europeans ↓ pic.twitter.com/h00KZ1McsY
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 3, 2025
"Najbolj primeren odgovor bi bil krepitev notranjega trga Evropske unije. To je najbolj pomembno v tem trenutku, krepiti notranji trg, menjavo med državami Evropske unije, torej prosti pretok ljudi, blaga in kapitala," o evropskem odzivu meni dr. Matej Lahovnik z ljubljanske ekonomske fakultete.
Ostali evropski voditelji so ob tem poudarili še pomen zaščite lastnih interesov. Avstralija meni, da gre za nelogičen korak, Kitajska opozarja, da v trgovinskih vojnah ni zmagovalcev.
V carinski vojni izgubljamo vsi, trpijo predvsem potrošniki, pa opozarja Lahovnik. Ob tem je ponudil tudi slikovito, a pomennjlivo primero: "Večkrat jo primerjam (trgovinsko vojno) z jedrskim orožjem, ki ga imaš zato, da lahko z njim zagotovo groziš, ne smeš ga pa nikoli uporabiti."
"Podobno je s carinami," je nadaljeval Lahovnik ... "ker delujejo na vse strani škodljivo. Nikoli ne prizadene samo nasprotno stran, ampak zaradi protiukrepov, ki vedno sledijo, so na slabšem tudi domači potrošniki."
Slovensko gospodarstvo zaskrbljeno
Trump svoje carinske ukrepe pripravlja brez resne znanstvene podlage, je bil oster glavni ekonomist Gospodarske zbornice Slovenije Bojan Ivanc,: "... kjer dejansko zelo težko s strokovnimi argumenti predstavimo, da te predstavljene recipročne carine dejansko temeljijo na nekem znanstvenem strokovnem pristopu. Menim, da ne."
🌍 Trgovinske napetosti vplivajo na evropsko industrijo. Bojan Ivanc, glavni ekonomist GZS v kolumni za @Delo opozarja: selektiven protekcionizem ali tveganje večjih izgub? 🚢📉 Preberite več 👉 https://t.co/1LGzsOKiuf #Ekonomija #Trgovina pic.twitter.com/bDdSg2shnN
— Gospodarska zbornica Slovenije (@GZSnovice) April 3, 2025
EU sicer napoveduje odgovor v obliki višjih carin na ameriške izdelke v dveh korakih. A po Ivančevih besedah za slovenska podjetja to ne bo najbolj pomembno: "... precej bolj pomembno za nas (je) ali bo Evropa povečala nekako javne izdatke za infrastrukturo in obrambo, kot pa kakšne bodo carine (Evropske unije) na (izdelke iz) ZDA.«
Slovensko gospodarstvo sicer v ZDA neposredno izvozi za približno milijardo evrov letno in je zato bolj odvisno od evropskega trga. Ker pa je slednji vendarle močno prepleten s tistim v Združenih državah, bo carinska vojna med ZDA in EU posledično vplivala tudi na naša podjetja, ki sodelujejo z nemško oz. francosko avtomobilsko industrijo, je še pojasnil Lahovnik.
Še precej bolj pa so črnogledi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. »Posledica ameriških carin zaradi vpetosti slovenske industrije v dobavne verige so lahko tudi odpuščanja,« so opozorili pri OZS.