
Vera Mejak | (foto: ARO)
Vera Mejak: Vlada jemlje, ne vrača. Najbolj trpijo upokojenci.
Slovenija | 10.04.2025, 10:12 Alen Salihović
Po daljšem času je pred mikrofon Radia Ognjišče stopila nekdanja finančnica, pravnica in nekdanja vodja Direkcije narodne banke Slovenije, Vera Mejak. V svojem značilnem slogu je brez olepševanja spregovorila o razmerah v Sloveniji, v komentarju je kritično ocenila aktualno politično in finančno stanje ter opozorila na pomanjkanje odgovornosti in integritete med oblastniki.
»Upam, da mi ne boste preveč zamerili, če bom malo bolj ostra,« je uvodoma dejala in nadaljevala z oceno sprememb, ki jih zaznava v Sloveniji. Živi večinoma v Španiji, zato lahko razmere v Sloveniji primerja z dogajanjem drugod po Evropi. Po njenih besedah Slovenija izstopa predvsem po hitro rastočih davkih in visoki inflaciji. »Imamo največjo inflacijo – 10,3 odstotka je objavljena v Španiji za Slovenijo. To, kar tukaj govorijo, je ali narobe izračunano ali pa lažejo.«
Vladne ukrepe je kritizirala kot enostranske, nepravične in neusmerjene v dobrobit državljanov: »Ta vlada je zelo kompatibilna pri jemanju in pobiranju, zelo neverodostojna pa pri vračanju pobranega nazaj ljudem – tam, kamor bi to moralo biti vrnjeno. To so starejši, otroci, mladina, domovi za ostarele, šole.«
O protestih, oblasti in odgovornosti
Vera Mejak je o vladi še dejala: »Če bi se v Španiji dogajalo to, kar se dogaja v Sloveniji, bi predsednika vlade s stolom vred odnesli iz pisarne preprosti državljani.« Po njenem mnenju je slovenska družba premalo odločna in pasivna, kar omogoča ozkim interesnim skupinam, da si lastijo oblast in finančne tokove. »Tisti, ki so pri skledi z denarjem, zelo težko zapustijo ta sedež.«
O gospodarskih razmerah in izgubljenih priložnostih
Ko govori o financah, je opozorila na beg kapitala, previsoko obdavčitev in zadolževanje države: »Za dve milijardi se je zadolžila Slovenija pod to vlado. Bežijo tujci. Naši domači nimajo kam bežati, tuji kapital pa odhaja.«
O banki Slovenije in politični neodgovornosti
Vera Mejak je opozorila tudi na škodljivost dejstva, da Slovenija še vedno nima guvernerja Banke Slovenije. »Zakaj ne najdeta soglasja predsednik vlade in predsednica države? Najbrž imata vsak svoje osebne interese.« Dodaja, da je strokovna vsebina na tem mestu nujna: »Politiki niso nujno finančno strokovni, zato potrebujejo ob sebi ljudi, ki pošteno in natančno povedo, kaj se dogaja z denarjem.«
O pravosodju in sodniku Radonjiču
Posebej ostro je obsodila ravnanje s sodnikom Zvezdanom Radonjičem: »Zgrožena sem. Če sem prav informirana, so ga vklenjenega pripeljali na sodišče. Sram naj bo slovensko pravosodje. Sami sebe naj vprašajo, kako bi se počutili, če bi se to zgodilo njim.« Brez dlake na jeziku je spregovorila tudi o ljubljanskem županu Zoranu Jankoviću: »Janković je baraba balkanska.« Prav tako je bila kritična do srbske vlade.
O prihodnosti Slovenije in politični enotnosti
Za konec je Mejakova opozorila še na nujnost politične in družbene enotnosti: »Slovenija potrebuje vlado, ki bo imela podporo ljudi. Če narod ni solidaren z vlado, ta ne more narediti ničesar.« Kot ključne nosilce prihodnjih sprememb vidi kmete, upokojence in podjetnike, ki bi morali združiti moči in se povezati z demokratično politično opcijo.
»Ljudje nimajo denarja. To sem videla včeraj v trgovini. Kupili so mleko, kruh in še nekaj malega. A je to poplačilo tistim, ki so po 40 let delali in so zdaj stari 70, 80 let? Ljubi Bog,« zaključi čustveno.