Giampaolo Dianin | (foto: Nadškofija Gorica)
Novi goriški nadškof bo imel prvo birmo pri Slovencih, kako je pri njih z duhovnimi poklici?
Marta Jerebič
Pred nami je 29. junij, praznik svetih apostolov Petra in Pavla. To je dan, ko v Katoliški Cerkvi običajno potekajo duhovniška posvečenja, papež pa v Rimu podeli palije nadškofom metropolitom, ki jih je imenoval v zadnjem letu. Med njimi bo letos tudi goriški nadškof Giampaolo Dianin, ki ga bodo v Gorici slovesno sprejeli 12. julija, 5. julija pa se bodo poslovili od dosedanjega nadškofa Carla Roberta Maria Roberta Redaellija, ki bo svoje služenje Cerkvi nadaljeval v rimski kuriji. Ob tem smo se z delegatom za slovenske vernike v Gorici Karlom Bolčino pogovarjali tudi o stanju duhovnih poklicev v nadškofiji.
Duhovna dediščina Redaellija
Po besedah Bolčine se je nadškof Redaeli od zdaj že pokojnega kardinala Carla Maria Martinija iz Milana navzel ljubezni za Božjo besedo oziroma Sveto pismo. »Po mojem mnenju je to največja odlika, ki jo zapušča naši krajevni skupnosti. Vsakokrat, ko smo se srečevali na sestankih, načrtovanjih, tudi navadnih srečanjih, vedno smo z nadškofom začeli srečanje z branjem, premišljevanjem Božje besede. In tudi to opažam, da nam je to prišlo že tako v meso in kriv vsakega izmed nas, da tudi če nadškofa ni na srečanjih, vedno začnemo s z branjem in premišljevanjem Božje besede.«
Slovencem se je približal tako, da je poskušal, kolikor je bilo le mogoče, govoriti ali vsaj brati v slovenskem jeziku. Veliko vlogo je imel tudi pri udeležbi Cerkve pri dogodkih v času, ko sta bili obe Gorici evropska prestolnica kulture.
Še naprej vikar za slovenske vernike?
Bolčino smo vprašali, ali bo tudi pod novim nadškofom vikar za slovenske vernike. Pravi, da se je pred kratkim srečal z njim in ga seznanil, da bo tako kot njegovi predhodniki prvo birmo po prihodu v nadškofijo imel pri zamejskih Slovencih. »Prva birma je bila vedno v slovenskem jeziku, tudi tokrat. In me je pogledal in rekel: 'Ti boš prišel z menoj vsakokrat, ko bo slovenska birma, jaz bom birmoval, ti boš pridigal.' Tako mi je rekel. Razumite, kakor želite.«
Med Slovenci nobenega bogoslovca
Ob tem je opozoril, da med Slovenci že več let ni nobenega bogoslovca, tudi nasploh v goriški nadškofiji imajo le dva novomašnika na leto, enako kaže za prihodnjih pet let. »Zadolžen sem, da bogoslovce poučujem slovenski jezik, tako da, ko bodo postali duhovniki, bodo vsaj znali brati v slovenščini, bodo znali kakšno besedo, pozdrave in tako dalje. Ti fantje so zelo odprti do slovenskega naroda, slovenske kulture, slovenskega jezika, tako da s tega vidika imam veliko upanje.«
Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete v oddaji Iz življenja vesoljne Cerkve.



