Mašo je ob somaševanju drugih duhovnikov daroval škof Šuštar | (foto: Petra Stopar)
V Arboretumu ob praznovanju dneva državnosti približno 3.500 ljudi #foto
Slovenija Tanja Dominko
Ob dnevu državnosti je Radio Ognjišče že tradicionalno pripravil praznovanje v Arboretumu Volčji Potok. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar. V pridigi je poudaril pomen hvaležnosti, ponosa, odgovornosti in molitve za Slovenijo. Vernike je povabil, naj se ob državnem prazniku zahvalijo Bogu za dar domovine, za ljudi, zgodovino, kulturo in vse dobrine, ki jih narod prejema, obenem pa prosijo za Božji blagoslov in Marijino varstvo za vse Slovence doma, v zamejstvu in po svetu.
Izpostavil je, da je molitev za domovino naloga vernih ljudi ne le ob praznikih, ampak vsak dan. Po njegovih besedah lahko kristjani k življenju naroda prispevajo na poseben način – z molitvijo in priprošnjo za skupno dobro, za mir, zdravje, pravičnost in medsebojno razumevanje.Pomemben del nagovora je namenil hvaležnosti do preteklih rodov, ki so skozi stoletja oblikovali slovensko zgodovino, kulturo in versko izročilo. Spomnil je na pomen družinskih korenin, prednikov in vseh, ki so prispevali k temu, da lahko današnje generacije živijo v svobodni državi ter sprejemajo bogastvo vere in kulture.
Ob tem je poudaril tudi zdrav domoljubni ponos, ki ne pomeni vzvišenosti nad drugimi narodi, ampak veselje in hvaležnost za lastno družino, kraj, narod in državo. Vernike je posebej spodbudil, naj se ne sramujejo svoje vere in krščanskih vrednot ter jih pogumno živijo v vsakdanjem življenju.
Po njegovih besedah je pomembno dobro poznati domovino, njeno zgodovino, kulturo in ljudi, saj to pomaga razumeti sedanjost in odgovorno soustvarjati prihodnost. Opozoril je, da odgovornost za skupno dobro ni zgolj naloga politikov ali gospodarstvenikov, ampak vsakega državljana.Domovino je primerjal z domom, za katerega je treba skrbeti in ga sooblikovati. Vsak prejeti dar namreč prinaša tudi odgovornost.
Zato je vernike pozval k dejavnemu sodelovanju v družini, lokalni skupnosti, Cerkvi in državi. Posebej je izpostavil, da bi morala biti politika izraz služenja in ljubezni do bližnjega, katere cilj je graditi pravičnost, mir in solidarnost.V drugem delu pridige se je oprl na evangeljski odlomek o hiši, zgrajeni na skali. Poudaril je, da je trden temelj človekovega življenja poslušanje in izpolnjevanje Božje volje. Kdor svoje življenje gradi na Bogu, gradi na skali, ki obstane tudi v preizkušnjah, medtem ko življenje brez Boga ostaja brez trdnih temeljev. Ob sklepu je spomnil še na besede apostola Pavla o usmiljenju, dobroti, ponižnosti, potrpežljivosti, odpuščanju in ljubezni kot temeljnih krščanskih vrednotah. Zahvalil se je tudi Radiu Ognjišče in njegovim sodelavcem za oznanjevanje evangelija ter za prispevek k utrjevanju krščanskih vrednot v slovenski družbi. Pridigo je sklenil s povabilom k veselju ob daru domovine, medsebojni povezanosti in zaupanju v Boga, ki ostaja vir upanja za življenje v zemeljski in večni domovini.
Pridigo objavljamo v celoti.
Spoštovani duhovniki, dragi sodelavci Radia Ognjišče, dragi bratje in sestre!
Že tradicionalno smo se zbrali tukaj v Arboretumu v Volčjem potoku k sveti maši za domovino ob dnevu državnosti. Prav je, da se posebej na današnji dan Bogu zahvaljujemo za našo domovino, za ljudi v naši državi, za našo zgodovino in kulturo – za vse dobrote, ki jih prejemamo od naše državne skupnosti. Ob tem pa tudi dobrega Boga prosimo za blagoslov in Marijinega varstva tako za celotni narod in državo, za vse Slovence – za vsakega posameznika znotraj naše države, v zamejstvo in v tujini. Danes je na državni praznik to še prav posebej izpostavljeno, čeprav se zavedamo, da je za te stvari potrebno moliti vsak dan. Mislim, da nam danes ni težko Boga Stvarnika slaviti in poveličevati za našo lepo domovino v tem čudovitem parku v Arboretumu, med rožami in drevesi, ki oznanjajo veličino Stvarnika; lahko občudujemo lepoto narave; veseli smo tega srečanja prijateljev Radia Ognjišče v tolikšnem številu; priporočamo se Božji Materi Mariji, ki kraljuje nad nami v cerkvi s Homškega hriba, in še veliko osebnih namenov ste prinesli s seboj na to molitveno in evharistično srečanje.
Ko danes obhajamo dan državnosti, ga želimo praznovati kot zavedni državljani in dobri kristjani. Veliko je različnih slovesnosti s spominjanjem na velika dela in zasluge naših dobrih ljudi. Pri tej sveti maši, pa mi želimo dati poseben prispevek za domovino – prispevek vernega človeka: to je molitev in priprošnja k Bogu. Zato molimo za domovino: z zahvalo, ponosom, veseljem in s prošnjo.
Najprej je ZAHVALA Bogu in ljudem. Pomislimo pri tej zahvali na ljudi, ki so ustvarjali našo zgodovino, ne samo nekaj zadnjih let, pač pa vsa stoletja našega obstoja. Spomnimo se ljudi, ki so povezani z našimi družinami in rodbinami. Marsikdo si prizadeva, da bi v družinskem drevesu spoznaval življenje in preteklost svojih prednikov. Ob naših sorodnikih so pa tudi sosedje, sovaščani in someščani. Pomislimo na vse izročilo, ki so ga posredovali skozi rodove, da smo mi lahko prejeli vero in kulturo, na katero smo ponosni.
Naslednja beseda ob našem praznovanju je PONOS. Ta ponos ne pomeni napuh, ali da se hočemo postavljati nad druge. Pač pa pomeni, da smo ponosni na svojo družino, na svoj kraj, na svoj narod; da smo ponosni in hvaležni za to kar nam je bilo podarjeno in kar smo s svojim delom in sodelovanjem ustvarili. To je veselje in priznanje nad temi darovi; s tem pokažemo, da nam to nekaj pomeni, se tega ne sramujemo in se zavzemamo za to, da bi svoje izročilo še obogatili. Še posebej vas vabim, da ste ponosni na to, da ste verni in da nikjer ne bi skrivali svoje vere in svojih krščanskih vrednot.
S tem je povezano VESELJE. Prav je, da se veselimo ob tem, da imamo lepo in dobro domovino, razmeroma dobro življenje, naš standard, ki ga podobnega redkokje najdemo v svetu, varnost, dobrine... Veselje nad duhovnimi darovi in tudi medsebojno človeško dobroto...
Vse to nas vabi k temu, da dobro POZNAMO svojo deželo, da se zanimamo za svoje bližnje; da poznamo svojo kulturo in jo po svojih sposobnostih in močeh bogatimo; kako pomembno je, da poznamo čim bolj verodostojno zgodovino našega naroda; zgodovino naših vasi in mest. To nam pomaga k razumevanju našega družbenega življenja, kulture, gospodarstva in politike. Čeprav bi si kdo mislil, s tem se ukvarjajo drugi ljudje, politiki in gospodarstveniki, vemo, da vsak od nas lahko veliko vpliva in prispeva k življenju.
Kot kristjani pa imamo ta privilegij, da je lahko naš prispevek za domovino MOLITEV in PROŠNJA pred Bogom. To ni le privilegij, mislim da je tudi naša dolžnost, da v svojem imenu in imenu naroda prosimo Boga za vse mogoče namene v življenju našega naroda. Prosimo ga, da nam pomaga v raznih težavah; vedno je kaj za prosit: za sebe, družino, državo, svet, zdravje, mir v dušah in v svetu... Ko gledamo na svojo domovino, vas prosim, da bi gledali tako, ko na svoj dom, na svojo hišo, stanovanje, dvorišče, na sosede.
Pri vseh teh stvareh je prav, da čutimo do svoje domovine ODGOVORNOST. Vsak dar je tudi obveza; pri vsakem daru je odgovornost, kaj bom s tem darom storil. Morda se komu zdi, da je vse samo po sebi umevno – da je tako dano od vedno in za vedno; vendar ni. Domovina nas kliče k sodelovanju in odgovornosti: na vseh področjih. Kadar smo ogroženi, vemo, kaj smo izgubili (zdravje, mir, varnost...).
Potrebno je stalno sodelovati, poživljati in živeti v polnosti:
• ZA SEBE – vzgoja in rast v zrelo osebnost
• V DRUŽINI – odgovornost za moža in ženo, otroke, starše
• V DRUŽBI – za sosede, svoj kraj, župnijo in Cerkev, za državo
• V POLITIKI – sodelovati, ljubezen do bližnjega; politika ni umazano delo, temveč najboljši izraz ljubezni do bližnjega, skrb, delo, vrednote; da bi ljudje živeli v pravičnosti, miru in solidarnosti; da bi skupaj živeli po Božjih zapovedi, po nauku Jezusa Kristusa.
V vsem tem nas potrjuje današnja Božja beseda. Jezus nam v evangeliju pravi, da bomo z njim, če izpolnimo njegovo voljo: »Ne pojde v nebeško kraljestvo vsak, kdor mi pravi: 'Gospod, Gospod,' temveč kdor spolnjuje voljo mojega Očeta, ki je v nebesih!« Ni dovolj samo vedeti za Boga, pač pa izpolnjevati Božjo voljo; v tem je življenjska modrost in v tem se vidi »pameten človek«. Jezus predstavi pametnega človeka kot tistega, ki postavlja svoje življenje na Božjo besedo in Božjo voljo. Primerja ga s človekom, ki zida hišo. Je pa možno zidati, delati – oziroma tudi živeti – na dva načina: pametno in nespametno. Od nas je odvisno, kako bomo to delali; na prvi pogled bi vsi radi delali pametno; vendar če kdo ne temelji hiše na Bogu, na skali; ne temelji življenja na Bogu in Božji volji – zida in dela nespametno. Kot se hiša na pesku, čeprav se človek zanjo zelo trudi in trdo dela, ob preizkušnji sesuje v podrtijo, tako se človek brez Boga znajde v obupu in lastni podrtiji. Mislim, da si tega noben od nas ne želi; vsak si želi biti pameten in vsak si želi da bi njegov trud in delo obstala in rodila sadove. Jezus nam zelo jasno pokaže, kje je ločnica med enim in drugim načinom življenja.
Sveti Pavel nam v današnjem berilu tudi zelo lepo priporoča, kaj vse je potrebno za pametno in srečno življenje. Ko vernikom odkriva njihovo visoko dostojanstvo, jih hkrati opominja zelo naravnost: »Kakor Božji izvoljenci, sveti in ljubljeni, si oblecite prisrčno usmiljenost, dobrotljivost, ponižnost, milobo, potrpežljivost; prenašajte drug drugega in si odpuščajte, če ima kdo na kom kaj grajati; kakor je Gospod odpustil, tako tudi vi; na vse to pa oblecite ljubezen, ki je vez popolnosti.« Potem pa še doda: »Kristusova beseda naj v obilju prebiva med vami; v vsej modrosti drug drugega poučujte in opominjajte«!
Bratje in sestre, za oznanilo Božje besede, za poučevanje in opominjanje, se ob tej priliki posebej zahvalimo tudi vodstvu in vsem sodelavcem Radia Ognjišče, ki opravljajo to čudovito poslanstvo oznanjevanja evangelija in graditve hiše našega življenja in naše družbe na skalo, ki je Jezus Kristus.
Veselimo se svoje države, veselimo se drug drugega, hkrati pa prosimo Gospoda, da nam pomaga, saj smo vsi tudi grešni ljudje in potrebni usmiljena, odpuščanja naših grehov in predvsem ljubezni. Gospod je zvest in blizu! Naj bo predvsem to razlog našega veselja za življenje v tej domovini in potem vso večnost v nebeški domovini. Amen.
Praznovanje se je nadaljevalo s koncertom Prifarskih muzikantov, obiskovalci pa so se še naprej družili v prijateljskem pogovoru in srečevanju z mnogimi znanimi obrazi, tudi sodelavci Radia Ognjišče.
Direktor Franci Trstenjak je ob koncu izrazil zadovoljstvo in veliko hvaležnost. "Ne samo lepo, čudovito je bilo praznovanje s sveto mašo in koncertom Prifarskih muzikantov. 3.500 glava množica daje spodbudo, da smo na pravi poti in da smo za Slovenijo in njene vrednote. Lepo je biti Slovenec in na to sem ponosen. In ponosen sem, da program Radia Ognjišče k temu spodbuja in nagovarja."



