Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Prostovoljci Karitas ljudem delijo pomoč (foto: Fb Karitas Spes Ukrajina)
Prostovoljci Karitas ljudem delijo pomoč | (foto: Fb Karitas Spes Ukrajina)

Poti do srca je lahko veliko

Sociala | 21.11.2024, 14:25 Marta Jerebič

Stisk pri ljudeh je vsako leto več. Samo Nadškofijska karitas Maribor v letošnjem letu beleži za 30 odstotkov več prošenj po pomoči kot lani. Stiske vsako leto pomagajo blažiti tudi zbrana sredstva na Klicu dobrote in drugih manjših koncertih po župnijah, ki se bodo zvrstili v prihodnjem Tednu Karitas in v decembru.

Teden Karitas bo letos potekal pod naslovom »Poti do srca«. Teh poti je lahko veliko. »Najprej seveda prostovoljstvo kot dar ljudem. Potem različni darovi, materialni, v donirani hrani v trgovskih centrih, pa tudi donacije in darovi, ki jih prispevajo ljudje. Res iskrena hvala za take načine poti do srca,« je na novinarski konferenci dejal generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič. 

Psihosocialno svetovanje

Poleg materialne pomoči pa je nujno pomembna tudi bližina ljudem, topla beseda in strokovno psihosocialno svetovanje. Na letni ravni je vanj vključenih več kot 8 tisoč gospodinjstev, kot učinkovito se je izkazalo tudi svetovanje prek videa za tiste, ki se ne želijo izpostavljati. Še posebej pa se je strokovno svetovanje kot nujno izkazalo ob lanskih poplavah.

Letos na popolavnem območju pomagali 600 družinam

»Mnogi še zelo zelo doživljajo to stisko in pri mnogih je potrebna pomoč pri obnovi domov. Letos smo tako pomagali več kot 600 družinam, skupna pomoč pa je znašala 3,1 milijona EUR,« je povedal Tomažič in dodal: »Žal se seveda številni domovi še vedno soočajo s težavami s plesnijo, z vlago, ki še vedno ni odšla. Največje stiske pa so pri tistih, ki se bodo morali preseliti drugam ali pa živijo še vedno v negotovosti.«

V Tednu Karitas dva večja dogodka

V sredo, 27. 11. 2024, bo potekalo romanje prostovoljcev Karitas na Slomškovo Ponikvo, kjer bo ob 12. uri sveta maša, ki jo bo daroval predsednik Slovenske karitas, mariborski nadškof Alojzij Cvikl. Ob 14. uri bodo sodelavci Škofijske karitas Celje v Celju ob dvorani Golovec pripravili kosilo in nato ob 16.00 ogled javne generalke Klica dobrote.

34. dobrodelni koncert Klic dobrote: Neposredni prenos bo 27. 11. 2024 ob 20. uri na Televiziji Slovenija, Radiu Slovenija in Radiu Ognjišče Lani so na dan koncerta zbrali 178.000 evrov za pomoč družinam v stiski, do konca leta pa 595.000 evrov. 

Klic dobrote
Klic dobrote © Slovenska karitas

Pomoč Nadškofijske karitas Maribor

Na novinarski konferenci je pomoč predstavil predsednik Nadškofijske karitas Maribor Branko Maček. Tudi tokrat je izpostavil, da se na Karitas največkrat obrnejo po pomoč družine in posamezniki, ki ne morejo poravnavati osnovnih položnic za nujne življenjske potrebščine (najemnina, elektrika, voda, ogrevanje, …) in druge sprotne obveznosti. Prihajajo brezposelni, ki prejemajo samo denarno socialno pomoč in otroške dodatke (pomoč prosijo predvsem delavci po kratkotrajni zaposlitvi (zaradi prekratke vključenosti v zaposlitev niso upravičeni do nadomestila, prav tako pa še ne prejmejo denarne socialne pomoči, tako so vsaj en mesec brez dohodka…), samozaposlenih, delavcev tretjih dežel z družinami,…

Na njihova vrata trkajo tudi zaposleni z minimalnim dohodkom, ki se le s težavo prebijajo iz meseca v mesec – družine, ki le malenkost presežejo cenzus za uveljavljanje pravic socialnih transferjev. Trenutno se najpogosteje srečujemo s prošnjami za kurjavo in za topla zimska oblačila, z dolgovi za kurjavo iz pretekle sezone, opomini pred izvršbo. Po pomoč prihaja veliko upokojencev, ki se z nizkimi dohodki s težavo prebijajo iz meseca v mesec. Vse pogosteje opažajo, da imajo številni iskalci pomoči tudi težave s telesnim in duševnim zdravjem.

Poleg potrebe po materialni pomoči zaznavajo zelo veliko psihosocialno stisko. Zato skušajo nuditi pomoč v obliki informativnih, razbremenilnih ter svetovalnih razgovorov tudi preko dežurne telefonske številke.

Statistično poročilo Nadškofijske karitas Maribor:

Samo v okviru programa sprejemno informacijske in svetovalne pisarne NŠKM smo letos obravnavali že kar 3.834 (3.704) prošenj ljudi v stiski in do sedaj vključili v pomoč kar 2.306 oseb. Izdali smo že 1.698 prehranskih, higienskih paketov, 982 paketov z oblačili ter drugimi humanitarnimi artikli. Rešenih je bilo 548 prošenj za finančno pomoč pri plačilu položnic za najosnovnejše življenjske potrebščine (elektrika, najemnina, ogrevanje, …).

V mreži Župnijskih karitas smo razdelili dve dobavi hrane iz operativnega programa EU za materialno pomoč najbolj ogroženim 299 t in drugo podarjeno humanitarno pomoč. Naveden ukrep doseže po sodelavcih in prostovoljcih ŽK preko 12.543 socialno najbolj ogroženih oseb na širšem mariborskem, koroškem in ptujskem področju.

V okviru programa Donirana hrana (vključenih 30 trgovin – Maribor in okolica) smo letos zbrali že 440,9 t hrane. Ob vzpostavitvi mreže dnevnih prevzemov donirane hrane s strani Župnijskih karitas v MB ter drugih soc. ustanov ocenjujemo, da zgolj program DH dnevno doseže in omogoča preživetje do 300 osebam.

V programu Ljudska kuhinja Betlehem je bilo letos vključenih kar 84 različnih oseb in razdeljenih 15.945 kosil oz. toplih obrokov hrane.

V zadnjem času opažamo večje število mlajših oseb, v večini samskih moških, nekateri so tudi brezdomni, ki prosijo za navedeno pomoč.

Na Nadškofijski karitas Maribor se trudimo, da bi bila nudena pomoč celostna, zato v večini programov redno opravljamo individualne svetovalne pogovore, preko katerih spremljamo situacijo ljudi, ki so vključeni, nudimo svetovanje ali jih napotimo na specializirane ustanove.

V vseh programih NŠKM (Ljudska kuhinja Betlehem, Ambulanta, Materinski dom Mozirje in Žalec, Zavetišče za brezdomne – sv. Martin, …) zaznavamo, da se je stiska pri mnogih še poglobila. V 3 nastanitvenih enotah

imamo v oskrbi 42 uporabnikov. Delo je zelo zahtevno, vendar smo zadovoljni, ker na ta način nudimo res konkretno pomoč s strokovnim spremljanjem.

Sodelavci in prostovoljci v mreži Župnijskih karitas v mariborski nadškofiji tradicionalno pripravljajo v Tednu karitas 2024 mnoge dobrodelne prireditve in s tem opozarjajo na pomen solidarnosti ter konkretne pomoči človeku v stiski. Upamo in si želimo, da bomo skupaj vse stiske premagali in se ne zaprli pred sočlovekom.

Karitas se na Vas, dobre ljudi, obrača v imenu družin in posameznikov, ki so se znašli v izjemno težkih življenjskih situacijah. Med njimi je tudi mamica samohranilka s tremi otroki, ki se bori za osnovno preživetje. Oče jih je zapustil in pustil dolgove, zaradi katerih ji grozi izguba doma. Kljub njeni delovni vnemi ne zmore pokriti stroškov za najemnino in položnice.

Prav tako je med nami starejši gospod, ki je zaradi bolezni in nizke pokojnine izgubil streho nad glavo. Naravna nesreča je uničila del njegovega doma, popravila pa si ne more privoščiti. Je srčen in delaven človek, ki je vse življenje pomagal drugim, zdaj pa nujno potrebuje našo pomoč.

Še ena družina s šolskimi otroki je v stiski. Čeprav sta oba starša zaposlena, zaradi visokih stroškov komaj zmoreta zagotoviti hrano, šolske potrebščine in obleke za svoje otroke. Obračajo se na nas z veliko prošnjo za pomoč pri pokrivanju osnovnih življenjskih potrebščin.

Vsak prispevek, ne glede na višino, bo pomagal ohranjati upanje in omogočiti dostojno življenje tistim, ki so se znašli na dnu. Iz srca prosimo, pomagajte po svojih močeh.

Narediti za človeka v stiski nekaj več – pot Karitas:

Poleg materialne pomoči, svetovanja in razbremenilnih pogovorov se kaže, da ljudje v stiski, potrebujejo tudi vključitev v okolje, kjer ponovno dobijo osebnostno potrditev, da so lahko koristni, kjer jih nekdo potrebuje, da naredijo nekaj dobrega tako zase kot za drugega. Ob tem spoznajo novo okolje, nove ljudi, s katerimi postopoma vzpostavijo odnose, gradijo zaupanje. Neposredno to pripomore tudi k izboljšanju ali ohranitvi njihovega duševnega zdravja.

Na Nadškofijsko karitas Maribor je bila napotena iz socialno varstvenega programa gospa, da bi bila aktivno vključena v prostovoljno delo in hkrati tudi osebno spremljana ter vodena s psihosocialno pomočjo. Rednega dela in zaposlitve ni zmožna, tudi zaradi težav v duševnem zdravju. Takole je povedala: »Ne želim biti samo doma. Želim še biti koristna, čeprav vsega ne zmorem delati. Rada bi pomagala, tako drugim kot sebi. Koristi mi, da sem vključena, sprejeta. Počasi dobivam občutek, da zmorem, čeprav se še hitro utrudim in me je strah, da bom naredila kaj narobe. Dobim informacijo, da sem v redu, da se vse reši. Vedno bolj spoznavam različne ljudi. Lepo so me tudi sprejeli«.

Mnoge rešene stiske in takšni odzivi potrjujejo pravilnost poti in truda za medsebojno pomoč in solidarnost. Zato hvala vsem dobrotnikom, ki s svojim darom podpirate delo in programe pomoči Karitas. Brez vaše pomoči ne bi uspeli tolikim pomagati. Hvala in prošnja za naprej.

 

 

 

Sociala
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...