Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Na Postonjskem se letos spominjajo 100. obletnice smrti rojaka Josipa Gorupa (Jožefa Gorjupa) plemenitega Slavínjskega. Podjetnik, politik in mecen Josip Gorjup si je v stari Avstriji pridobil tak ugled, da so bankirji posemeznikom, za katerimi je stal on, posojali denar zgolj na njegovo besedo. Bil je izjemno bogat in hkrati velik dobrotnik, zato so ga imenovali mecen slovenskega šolstva.
Veliki šmaren, kakor današnji praznik Marijinega vnebovzetja imenujemo v ljudski govorici, velja za največji in najstarejši Marijin praznik. Slovenski škofje so - tako kot škofje drugod po svetu - prazničen svete maše darovali v osrednjih škofijskih Marijinih božjepotnih središčih. Pri vseh mašah smo verniki skupaj s škofi in duhovniki obnovili tudi izročitev slovenskega naroda Božji materi Mariji. Sporočilo velikega šmarna je preprosto, a pomembno za vsakega izmed nas: To je praznik upanja, saj nam govori, da je ena izmed nas ljudi - Marija, dosegla polnost življenja, ki ga kristjani vidimo v večnosti. Verujemo, da bomo tam, kjer je ona, enkrat tudi mi. Na to je opozoril tudi papež Benedikt XVI. pri opoldanskem nagovoru zbranim romarjem na notranjem dvorišču apostolske palače v Castel Gandolfu.
Benedikt XVI. se je pri današnjem srečanju z romarji na notranjem dvorišču poletne rezidence v Castel Gandolfu znova ustavil pri svetniku dneva - tokrat Sv. Dominiku. Pri katehezi o molitvi je opozoril na njegov zgled in zbrane povabil, naj v vsakem času najdejo primeren prostor za pogovor z Bogom.
Urad zunanjega ministrstva ZDA za demokracijo, človekove pravice in delo je prejšnji teden objavil Mednarodno poročilo o verski svobodi za leto 2011. Njegovo osrednje sporočilo je, da je verska svoboda v svetu naredila korak nazaj. Sočasno je izšlo tudi poročilo za Slovenijo.
Papež Benedikt XVI. je opoldne – kot je to ob nedeljah navada – znova spregovoril množici romarjev, ki so v Castel Gandolfo prišli z namenom, da se srečajo z njim, prisluhnejo njegovi spodbudi, z njim molijo Angelovo češčenje in prejmejo blagoslov. V priložnostnem nagovoru je sveti oče izhajal iz današnje Božje besede. Spomnil je, da nas evangelij postavlja v Kafarnaum, kamor so ljudje prišli za Jezusom po pomnožitvi kruha.