Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Že večkrat sem na tem portalu pisal o vse večji odrinjenosti politične alternative (ki je lahko glede na našo politično stvarnost lahko le desnosredinska, seveda v slovenskem pomenu te besede) pri nas, pa tudi o strukturnih težavah, s katerimi se je morala, se mora in se bo morala soočati. V zadnjem letu pa se je bistveno spremenilo tudi mednarodno okolje v zahodni Evropi. Ali bolje, defenzivni položaj, v katerem se je znašla kombinacija socialno konservativne ali vsaj zmerno konservativne in gospodarsko liberalne usmeritve, kar je tisto, kar bi v Sloveniji bila ustrezna alternative prevladujočim politično-gospodarskim vzorcem, se je pokazal v vsem sijaju. In to kljub temu, da je še ne daleč nazaj šlo za prevladujočo politično usmeritev v Evropski uniji.
Vtisi s III. konference mladih znanstvenikov in raziskovalcev in študentov iz sveta in Slovenije. V senci poročil o odločitvi arbitražnega sodišča ter drugega dogajanja je 4. julija v prostorih Inštituta Jožef Stefan v Ljubljani (IJS) v organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa (SSK) potekala »III. Konferenca mladih slovenskih raziskovalcev in študentov iz sveta in Slovenije.
V katedrali sv. Vida na Hradčanih v Pragi je bila danes zjutraj sveta maša ob obletnci smrti češke kraljice Barbare Celjske. Izjemoma jo je pri glavnem oltarju svetišča daroval stolni dekan Ondrej Pavek. V bližino njenega groba, za katerim se je med obnovo katedrale sredi 19. stoletja izgubila sled, so ob tej priložnosti položili cvetje. Spominske slovesnosti se je udeležil tudi veleposlanik Slovenije na Češkem Leon Marc.
V Gornjem Gradu, kjer so imeli ljubljanski škofje stoletja letno rezidenco, stoji mogočna katedrala posvečena sv. Mohorju in Fortunatu. V drugi svetovni vojni, ki so svetišče in druga poslopja tudi sicer prizadeli, je ostala brez zvonov. Od danes pa prebivalce gornjegrajske doline pozdravljajo štirje novi zvonovi, ki jih je med dopoldansko slovesnostjo blagoslovil in mazilil celjski škof Stanislav Lipovšek.
Papež Frančišek je tudi danes spregovoril množici ljudi, ki se je zbrala na Trgu sv. Petra v Vatikanu in jih pohvalil za pogum, da so kljub poletni pripeki prišli k opoldanski molitvi. Prisotne je spodbudil, naj vzamejo zares Jezusovo povabilo zapisano v današnjem evangeljskem odlomku. V njem nam pravi: »Pridite k meni vsi, ki ste utrujeni in obteženi, in jaz vam bom dal počitek« (Mt 11,28). Dejal je, da za resnični oddih ni dovolj samo odmik iz vsakdana, temveč je potrebno vedeti, kam se napotiti. Toliko krajev obljublja počitek, a nas le nekoliko razvedrijo, drugi obljubljajo mir in ponujajo zabavo, a nas pustijo v osamljenosti.