Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Trenutki po odstopu vlade in razpustitvi parlamenta so primerni za oceno različnih področij javnega delovanja. Tako smo v včerajšnjem »Pogovoru o« pozornost namenili reševanju in nereševanju vprašanj s področja šolstva. Mandat je med drugim zaznamovala nesposobnost vladajočih, da bi uresničili odločbo ustavnega sodišča o tem, da je država dolžna v celoti financirati javni program v zasebni šoli. Z gosti Mojco Škrinjar, Ljudmilo Novak in Markom Zidanškom smo skušali najti vzroke za to, zakaj ni prišlo do odprave neustavnosti pri financiranju zasebnega šolstva. Med razlogi je določena neusklajenost v koaliciji, staro sovraštvo do krščanstva, strah pred drugačnostjo in tudi pred tem, da bi učitelji in učenci razmišljali po svoje.
Alfie Evans, 23-mesečni fantek, je umrl. Potem, ko so ga, zaradi razsodbe sodišča, da je v “njegovem najboljšem interesu”, da ga odklopijo od naprav za vzdrževanje življenja, to 23. aprila letos tudi storili, je fantič živel še do 28. aprila, torej več kot 5 dni.
V Ljubljani se je dopoldne z otvoritveno slovesnostjo v poslovni stavbi Smelt uradno začela evropska naravoslovna olimpijada, na kateri se bo do prihodnje nedelje merilo 156 mladih znanstvenikov, starih do 16 let. Tekmovalce spremlja približno 100 mentorjev. Letošnja evropska naravoslovna olimpijada je 16. po vrsti in je prvič prišla v Slovenijo. Po mnenju državne koordinatorke priprav na tekmovanje Katje Stopar dogodek prinaša priložnosti tako za promocijo Slovenije kot turistične destinacije kakor tudi za promocijo znanosti. Udeležence olimpijade je uvodoma pozdravil predsednik upravnega odbora Zveza za tehnično kulturo Slovenije Radovan Stanislav Pejovnik, ki je dejal, da je olimpijada velik dogodek, na katerem bodo pokazali, kakšna je prava moč mlade generacije. To je tudi priložnost za spoznavanje prijateljev iz vseh držav EU.
Papež Frančišek je pri opoldanski molitvi tokrat spregovoril o evangeljskem odlomku o trti in mladikah. Zbrane na Trgu sv. Petra je opozoril, da so mladike rodovitne le, če so povezane s trto; to je tudi prispodoba krščanskega življenja. Če smo in ko smo z Gospodom tako tesno povezani, kot so trta in mladike, smo sposobni prinašati sadove novega življenja, usmiljenja, pravičnosti in miru, ki izvirajo iz Kristusove zmage nad smrtjo. Po molitvi je papež Frančišek spregovoril še o petkovem vrhu obeh Korej in pozdravil njuno »pogumno zavezanost" miru. Severna Koreja je namreč obljubila, da bo prihodnji mesec zaprla poligon za jedrske poskuse. Kot je dejal, bo z molitvijo spremljal nadaljnje prizadevanje za dialog in iskreno sodelovanje obeh držav, da bi obrodilo sadove za ljubljeni korejski narod in za ves svet.
Največja groza me je praznovanj brez vsebine ali pa z vsebino, ki je povsem zlagana. Pred pomladnim mesecem majem smo na pragu mnogih praznikov, ki to pravzaprav niso: so bolj žuri, ko se polnijo trebuhi s hrano in hektolitri pijače, se nori in razgraja. Naslednji dan pa potone v pozabo vse, kar smo doživeli, saj glava ponoči utrujena in omamljena prileze domov. Pravo novodobno poganstvo v različnih preoblekah! Tudi kadar se veselimo, mora za to obstajati tehten vzrok, saj le tako svoje življenje in jutrišnji dan hranimo z lepimi, bogatimi spomini. Mesec maj nam ponuja prelestne priložnosti, da napolnimo svojo dušo z lepoto in pristnim veseljem.