Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Tone Gorjup

Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.

  • Brat Hans Eigner, p. Josef Altenburger in Aleš Musar v studiu RO  (photo: Tone Gorjup)
    10.06.2018, 15:06

    Combonijevi misijonarji in Slovenci, p. Jožef Musar (1889 - 1973)

    V oddaji „Srečanja“ smo odkrivanli slovensko prisotnost v afriških misijonih, s poudarkom na Ignaciju Knobleharju, ki je sredi 19. stoletja ustanovil prvo misijonsko postajo v Kartumu. Kljub njegovi prezgodnji smrti, je v tem delu Afrike že v njegovem času pa tudi pozneje delovalo precej Slovencev. Med njimi tudi p. Jožef Musar. Na pobudo njegovega prapranečaka Aleša Musarja in z njegovo pomočjo smo spoznavali skupnost Combonijevih misijonarjev, ki je imela med obema vojnama svojo hišo tudi v Ljubljani. „Zapisi“ o njihovem delovanju so ohranjeni v reviji „Stern der Neger“, katere digitalni zapis je omogočila Narodna in univerzitetna knjižnica v Ljubljani. Skupnost danes med drugim deluje v najrevnejših predelih afriških in južnoameriških velemest ter med nekaterimi nomadskimi ljudstvi. Naši gostje so bili p. Josef Altenburger, brat Hans Eigner ter Aleš Musar.

  • dr. Ernest Petrič (photo: ARO)
    06.06.2018, 14:47

    Dr. Ernest Petrič o vladi za reforme, o izstopu Šarca z izvirne poti in še o čem

    Gost naše ponedeljkove oddaje ’Spoznanje več, predsodek manj’ prof. dr. Ernest Petrič je v pričakovanju oblikovanja nove vlade razmišljal o tem, da bi Slovenija potrebovala nekakšno vlado za reforme. Vsi se namreč strinjajo, da so reforme potrebne. S tem bi nekako presegli v volilni kampanji dodatno poglobljeno razdvojenost naroda in politične elite. Nerazumljivo se mu zdi tudi, da tako imenovana levičarska večina, v katero se prišteva kar šest strank, ignorira ne le Janeza Janšo ampak kar tretjino slovenskega volilnega telesa: »Z vami pa nič!« Ocenjuje tudi, da je Marjan Šarec brez potrebe zapustil neko zelo izvirno svojo samostojno pozicijo, ki jo je kazal na začetku vstopa v državno politiko.

  • 06.06.2018, 14:37

    Zmaga, ki ni vredna samo bombonjere

    Priznam, da nisem sodil med tiste, ki so predvsem po razočaranju leta 2011 verjeli, da se lahko Slovenska demokratska stranka pod vodstvom Janeza Janše še zavihti na politični vrh. Vsaj ne na način, kot se je omenjeno zgodilo včeraj. Številke govorijo same zase. Janševi so sami osvojili več glasov od vseh treh strank dosedanje vladne koalicije. V primerjavi z zadnjimi parlamentarnimi volitvami so pridobili okrog štirideset tisoč glasov, na vzhodu države so se ponekod močno približali odstotkom iz “zlatega obdobja” med letoma 2004 in 2008. Na zahodu in v osrednjem delu so dobili ponekod precej manj kot takrat, tudi zato, ker jim je v desni sredini tradicionalno naklonjeni kranjski volilni enoti štrene najbolj mešala Lista Marjana Šarca.

  • 30.05.2018, 19:34

    Naj zmaga politična opcija, ki bo krepila povezave z najbolj razvitimi gospodarstvi sveta

    Rad bi videl, da na volitvah zmaga tista politična opcija, ki bo krepila povezave Slovenije z razvitimi državami v okviru OECD, Svetovne trgovinske organizacije, zveze NATO, Evropske Unije in Združenih držav Amerike. Zato tokrat nekaj besed o razvojni fiskalni politiki in o potrebi o nekaterih nujnih strukturnih spremembah, ki bi jih želel videti v političnem programu zmagovalne povolilne koalicije.

  • 24.05.2018, 13:48

    Kardinal Ravasi na kongresu strokovnjakov inkluzivne pedagogike v Kopru

    V Kopru se začenja VII. mednarodni kongres na temo Socialna prepoznanost in odnos do oseb s posebnimi potrebami v dobi tehnologije. Organizirata ga Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem v sodelovanju s katoliško univerzo Sacro Cuore iz Milana in mednarodno organizacijo Mediterraneo senza handicap. Med gosti konference je tudi predsednik Papeškega sveta za kulturo kardinal Gianfranco Ravasi. Že včeraj je pedagoška fakulteta pripravila dobro obiskano spremljevalno konferenco, na kateri so predstavili primere dobrih praks v Sloveniji.