Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Koptska pravoslavna Cerkev v Aleksandriji je potrdila, da so včeraj našli umorjenega škofa Epifánija, predstojnika samostna sv. Makarija velikega, ki se nahaja v puščavskem delu obmorske pokrajine Beheira predelu severnozahodno od Kaira. Varnostne oblasti so sporočile, da je imel poškodovano lobanjo in več ran na hrbtu.
Do demokratičnih sprememb na Slovenskem v začetku devetdesetih let smo praznovali „Dan vstaje Slovenskega naroda“. Ljudska skupščina Slovenije je leta 1951 ta dan, 22. julij, razglasila za republiški praznik, ko naj bi „počila prva partizanska puška proti okupatorju“. V obrazložitvi med drugim najdemo zapisano: „Dvaindvajsetega julija 1941 so se začele na slovenski zemlji prve organizirane partizanske akcije proti fašističnemu okupatorju, ki pomenijo začetek vseljudske revolucije in množične oborožene borbe za osvoboditev slovenskega naroda.“
Sv. Krištof, ki goduje danes, nam je blizu kot priprošnjik za srečno vožnjo. Poznamo ga tudi po akciji MIVA. Še pomembnejši je kot spremljevalec na poti življenja, ki nas varno vodi do praga večnosti. Na to opozarja mozaik, ki od prejšnjega meseca krasi zunanjo kapelo župnijske cerkve v Št. Petru na Vašinjah. Sv. Krištofa z Jezusom v naročju je upodobil p. Marko Ivan Rupnik s svojo ekipo iz Centra Aletti. Iz te župnije je doma Jože Kopeinig, velik častilec Sv. Krištofa, pobudnik akcije Miva in vnet misijonski delavec.
Pred godom sv. Krištofa, zavetnika popotnikov, ki bo v torek, praznujemo v Sloveniji Krištofovo nedeljo. Povezana je z blogoslovom vozil in hvaležnostjo, da nas je ta svetnik varoval na vseh poteh minulega leta. Izraz te hvaležnosti je akcija MIVA, ki že več kot 30 let oskrbuje slovenske misijonarje z novimi avtomobili. Tokrat poteka pod geslom: »Moj dar Boga slavi za vse prevožene poti«.
V cerkvi Svetih mučencev v Torinu Italiji so sredi tedna pripravili molitveno bdenje z naslovom »Umiranje zaradi upanja« za vse, ki so izgubili življenje na poti v Evropo. Torinski nadškof Cesare Nosiglia je na srečanju opozoril, da se v Sredozemskem morju, ki povezuje Evropo z Afriko in Bilžnjim Vzhodom, vrstijo umori nedolžnih.