Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Praznik Brezmadežne, ki ga obhajamo danes, nas želi spomniti na to, da je bila blažena Devica Marija v prvem trenutku svojega spočetja obvarovana vsakega madeža izvirnega greha. Župnik v Železni Kapli Polde Zunder je posrečeno povedal, da nam oznanja veliko resnico vere, da je Marija od vsega začetka življenja doživljala Božjo ljubezen. Papež na ta dan moli Angelovo češčenje z romarji na Trgu sv. Petra, v popoldanskih urah pa se pokloni Brezmadežni na Španskem trgu. Pri nas v Sloveniji je najbolj slovesno v ljubljanski stolnici, kjer imajo bogoslovci akademijo v čast Brezmadežni, ki ji sledi slovesna nadškofova maša. Praznujemo tudi na Radiu Ognjišče, saj se spominjamo obletnice posvetitve radijske kapele.
Čebinski revolucionarji so se svoje obrti učili v Stalinovih šolah za poklicne revolucionarje. Za učinkovito pobijanje političnih nasprotnikov, uničevanje sopotnikov in zastraševanje ostalih so se učili tudi propagande. Eden od vzvodov za dobro propagandno delovanje je bila kulturno pogojena nezaupljivost preprostih ljudi do tujcev in tujine. Pri narodih s slabo izkušnjo s tujimi zavojevalci je grožnja z nevarnostmi, ki prežijo iz tujine, učinkovala.
V Sloveniji od leta 2000 obletnico rojstva Franceta Prešerna, 3. december, praznujemo kot Ta veseli dan kulture. Tako so bila vrata številnih kulturnih ustanov, ki so ponudile več sto brezplačnih dogodkov, odprta za obiskovalce. V senci dneva kulture se spominjamo tudi 100. obletnice smrti Prešernove hčerke Ernestine Jelovšek, ki nam je zapustila dragocene spomine na svojega očeta.
Na pragu novega cerkvenega leta katoličani začenjamo adventni čas, ki je neposredna priprava na praznik Gospodovega rojstva - božič. Vanj vstopamo z nocojšnjo vigilijo prve adventne nedelje, sklenili pa ga bomo na sveti večer, 24. decembra, ki letos sovpada s četrto adventno nedeljo. Papež Frančišek je ob lanski prvi nedelji zapisal: ’V adventu se začnemo premikati – v smeri proti dopolnitvi časa, Jezusu, kraljestvu pravičnosti in miru.’ Tega premika ne more biti, če v našem življenju ostane vse ’po starem’.
V občini Radovljica so upravičeno ponosni na svojega rojaka jezuitskega misijonarja, raziskovalca in pesnika Marka Antona Kapusa. Letos se spominjamo kar dveh njegovih jubilejev: rodil se je 12. aprila 1687 v Kamni Gorici, umrl pa 30. novembra 1717 v Mehiki. V radovljiški graščini so mu že v začetku oktobra posvetili večer z okroglo mizo in slavnostnim koncertom. Jezuti pa so v jubilejnem letu izdali dvojezično monografijo Marko Anton Kapus: prvi slovenski misijonar v Ameriki.