Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
29. oktobra 1918 je razglašena Država Slovencev, Hrvatov in Srbov s Slovencem dr. Korošcem kot njenim prvim predsednikom.
Morda zveni malo nenavadno, a zmagovalec letošnjih parlametrnih volitev je Zoran Janković, ki je vsaj navidez dogajanje opazoval z ljubljanskega magistrata, kjer kraljuje že dvanajst let. Aprila je napovedal, da bo storil vse, da Janša ne bo zmagal. Dodal je še, da levice ne bo razbijal. Uspelo mu je! Sicer so zanj že nekaj časa pomembnejše lokalne volitve, na katerih tokrat lahko računa še na podporo muslimanske skupnosti, ki jo je usepšno vključil v svojo listo. Tudi strankarska razdrobljenost levice, ki jo v večini sestavljajo poraženke minulih volitev, mu ustreza.
Ker se je v Sloveniji izkazalo, da je prepotrebno spremeniti volilni sistem, ker po sedaj veljavnem sistemu zaradi razpršenosti glasov na preveč strank skoraj ni mogoče oblikovati stabilne vlade, je dobro, da se ozremo čez mejo in si pogledamo volilne sisteme drugod po svetu, predvsem v Evropski Uniji.
Koptska pravoslavna Cerkev v Aleksandriji je potrdila, da so včeraj našli umorjenega škofa Epifánija, predstojnika samostna sv. Makarija velikega, ki se nahaja v puščavskem delu obmorske pokrajine Beheira predelu severnozahodno od Kaira. Varnostne oblasti so sporočile, da je imel poškodovano lobanjo in več ran na hrbtu.
Do demokratičnih sprememb na Slovenskem v začetku devetdesetih let smo praznovali „Dan vstaje Slovenskega naroda“. Ljudska skupščina Slovenije je leta 1951 ta dan, 22. julij, razglasila za republiški praznik, ko naj bi „počila prva partizanska puška proti okupatorju“. V obrazložitvi med drugim najdemo zapisano: „Dvaindvajsetega julija 1941 so se začele na slovenski zemlji prve organizirane partizanske akcije proti fašističnemu okupatorju, ki pomenijo začetek vseljudske revolucije in množične oborožene borbe za osvoboditev slovenskega naroda.“