Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Pred nami je posvetovalni referendum, novembra bomo odšli na volišča, zato smo v oddaji Pogovor o nekoliko osvetlili trenutno oskrbo s to energijo in možnosti, ki jih imamo, če se odločimo za gradnjo novega bloka. V studiu so se nam pridružili dr. Tomaž Žagar, predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije, doktor jedrske energetike in diplomant prve generacije mednarodne šole vodenja na jedrskem področju World Nuclear University. Ob njem sta bila še dva mlajša sogovornika mag, Eva Bahčič je magistrica inženirka energetike, Mihael Boštjan Končar pa je magister inženir strojništva, ki nadaljuje doktorski študij na področju naprednih jedrskih tehnologij in energetskih sistemov na Fakulteti za strojništvo.
Nezakonitim prehodom meje še kar ni videti konca. Številke so podobne lanskim, se je pa spremenila struktura po državah, iz katerih prihajajo. Mnogo več je državljanov Sirije, nekaj manj Afganistana. Največ dela z nezakonitimi migracijami ima Policijska uprava Novo mesto, ki je letos obravnavala več kot 21 tisoč 400 primerov. Večina nezakonitih migrantov je dobro obveščenih, kako se predati policiji, da ta opravi postopke, nato pa hitro zapustijo Slovenijo.
Z novim šolskim letom začnejo veljati nove smernice šolske prehrane. Na jedilnikih bo več stročnic in manj predelane hrane. Kljub željam strateškega sveta za prehrano, ki ga je ustanovil predsednik vlade Robert Golob, bo, glede na končni dokument, meso ostalo pogosto živilo na krožnikih otrok in mladostnikov. Veganskih obrokov ne bo.
Jutri bo tudi v slovenskem prostoru odmeval Evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov. Študijski center za narodno spravo, ljubljanska nadškofija in vojaški vikariat na ta dan vabijo na slovesnost, sveto mašo bo daroval ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik.
Predlani požari, lani ujme, letos pa … poletna vročina. A v senci se ne drži samo prebivalstvo, z izjemo tistega v avtomobilih, v senci je tudi vlada. Počiva, kot počivati zna. Čeprav je od poplav minilo leto dni, mnogi vodotoki ostajajo neurejeni, mnogi mostovi ostajajo zasilni, tudi glede hiš na plazovno ogroženih območjih se še niso uspeli dokončno uskladiti z lastniki. Bolj kot bodo dogodki oddaljeni, težje bo kogarkoli prepričati, da njegova hiša ni na varnem kraju.