Jože BartoljJože Bartolj
Andrej JermanAndrej Jerman
Rok MihevcRok Mihevc
Dr. Denis Baš, dr. med. spec. pediatrije, aktualni Moj pediater (foto: Aleš Beno / Finance)
Dr. Denis Baš, dr. med. spec. pediatrije, aktualni Moj pediater | (foto: Aleš Beno / Finance)

Z jedilnika šol umikajo paštete, hrenovke, rogljičke in sokove

Slovenija | 28.08.2024, 07:34 Tanja Dominko

Z novim šolskim letom začnejo veljati nove smernice šolske prehrane. Na jedilnikih bo več stročnic in manj predelane hrane. Kljub željam strateškega sveta za prehrano, ki ga je ustanovil predsednik vlade Robert Golob, bo, glede na končni dokument, meso ostalo pogosto živilo na krožnikih otrok in mladostnikov. Veganskih obrokov ne bo.

Paštet in hrenovk ne bo več

Smernice za prehrano v vzgojnoizobraževalnih zavodih je izdal zavod za šolstvo, sodelovali so različni strokovnjaki iz šolstva ter zdravstva. Prejšnje smernice so bile iz leta 2010, zato je bila prenova nujna. Pediater Denis Baš: »Predvsem so novosti, da se iz jedilnikov umika visoko procesirana hrana, kot so paštete, rogljički, hrenovke ... To je za otroke bolj zdravo, druga stvar je, da je več stročnic. Še vedno ostajajo mlečni izdelki, jajca, meso, ribe, taka prehrana je uravnotežena.«

Veganske prehrane kljub željam strateškega sveta premierja Goloba ne bo

Dokument so več let usklajevali, leta 2022 so bile dokončane, pregledal in potrdil jih je tudi razširjeni strokovni kolegij za pediatrijo, najvišji strokovni organ na tem področju. Nato pa se je želel vključiti še Golobov strateški svet, a v končni verziji so upoštevali le malo njihovih predlogov. In kaj so želeli? Dva jedilnika, od katerih bi eden temeljil na rastlinskih živilih, s čimer so se očitki, da so člani večinoma zagrizeni vegani, le še okrepili.

Zakaj spreminjati nekaj, kar je doslej dobro funkcioniralo na naše otroke?

Veganski način odsvetovan

Kaj na vegansko prehrano pravijo pediatri? »Veganski način prehranjevanja malčkov, otrok in mladostnikov je tudi glede na trenutno veljavne smernice Evropskega združenja za pediatrično gastroenterologijo, hepatologijo in prehrano odsvetovan,« so zapisali. Denis Baš se sprašuje, zakaj spreminjati nekaj, kar je doslej dobro funkcioniralo za naše otroke. »Dosedanje raziskave in način življenja ter prehrane so pokazali, da je za imunski sistem, dobro krvnost najbolje, da prehrana vsebuje mleko, jajca. In mislim, da ni dobro, da to umikamo iz jedilnikov.« Šolarji bodo pili le še vodo iz pipe ali nesladkan čaj, sokov iz tetrapakov pa ne več.

Slovenija
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...