Petra Stopar
Petra Stopar je novinarka Radia Ognjišče.
Predsedniki strank bodoče koalicije so se včeraj z novoizvoljenim premierjem Marjanom Šarcom načeloma dogovorili, kateri resor bo pripadel kateri stranki. Danes naj bi govorili tudi o mestih državnih sekretarjev. Publicist Bojan Požar ob tem meni, da sta zmagovalca pogajanj za sestavo vlade Miro Cerar in Alenka Bratušek, največja poraženka pa SD Dejana Židana.
V zaradi praznika nekoliko krajšem delovnem tednu se je politično dogajanje vrtelo predvsem okrog nove vladne koalicije, ki se dogovarja o oblikovanju bodoče ministrske ekipe. Včeraj je vajeti vodenja nove vlade v Državnem zboru prevzel predsednik LMŠ Marjan Šarec. Medtem je spet zastalo vzpostavljanje Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni.
Več kot petdeset tisoč mladih se je po navedbah Radia Vatikan udeležilo sv. maše, ki jo je na Trgu svetega Petra v Vatikanu daroval predsednik italijanske škofovske konference kardinal Gualtiero Bassetti. Malo pred dvanajsto uro se je med njimi pojavil tudi papež Frančišek in se številnim približal v papa-mobilu. Mladim, ki so že v soboto v Rim priromali skupaj s svojimi škofi in duhovniki z vseh koncev Italije, se je zahvalil za njihovo navdušenje in pričevanje vere, ki sta preplavila vse večno mesto. Srečanje je v Italiji del neposredne priprave na jesensko škofovsko sinodo o mladih.
Ob godu sv. Klare Asiške in praznovanju 40. obletnice vrnitve sester klaris v Slovenijo je kardinal dr. Franc Rode med sveto mašo v Nazarjah spregovoril o hrepenenju vsakega človeka po idealu na eni strani ter o predanosti Božji ljubezni na drugi strani. Izrekel je hvaležnost za prisotnost klaris na slovenskih tleh in menil, da je tu na delu Božja previdnost. Ker je po njegovem opažanju vera v slovenskem narodu nekoliko opešala, si želi, da bi ta redovna skupnost poživila vero in mnogim pokazala pot do Kristusa.
Včeraj je minilo natanko 150 let od prvega slovenskega tabora. 9. avgusta 1868 se je namreč v Ljutomeru zbralo preko 7000 Slovencev, ki so med drugim zahtevali več avtonomije in pravic v avstro-ogrski monarhiji. Ena izmed glavnih točk, tako rekoč vseh taborov, je bila uveljavitev političnega programa Zedinjena Slovenija. Namesto razdrobljenosti Slovenije na dežele so na taborih zahtevali skupno kraljevino Slovenijo.