Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Petra Stopar

Petra Stopar je novinarka Radia Ognjišče.

  • Prof. Jean Claude Hollerich, škof msgr. dr. Anton Jamnik in prof. dr. Branko Klun (photo: Jože Pavlič, TuSŠK)
    17.03.2011, 13:27

    Evropa – produkt globalizacije

    Katoliški inštitut je v sodelovanju s Teološko fakulteto Univerze v Ljubljani v sredo gostil prof. dr. Jeana-Clauda Hollericha s Sophia University iz Tokia. Dr. Hollerich, sicer jezuit, se je med predavanjem na temo Evropa – produkt globalizacije (Pogled z Japonske perspektive) dotaknil aktualnih tem, ki zadevajo medkulturni dialog. Pogovor sta vodila ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Anton Jamnik in prof. dr. Branko Klun. Škof Jamnik je ob pozdravu gosta izpostavil duhovno povezanost z Japonci, ki v zadnjem tednu zaradi potresa in cunamija doživljajo težke preizkušnje.

  • Družina (photo: 24kul.si)
    17.03.2011, 12:46

    Za družino ali proti njej?

    Odbor državnega zbora za delo po več kot mesecu dni nadaljuje drugo branje predloga družinskega zakonika. Koalicija in predlagatelj sta nazadnje predlagala kompromis, ki ločuje pojmovanje istospolne in heterospolne skupnosti, vendar je opozicija zahtevala predložitev vseh dopolnil in s tem razmislek o konceptu zakona. Civilna iniciativa za družino in pravice otrok pa zahteva določene ustavne spremembe.

  • Logotip Karitas in Rdečega križa (photo: www.karitas.si, www.rks.si)
    17.03.2011, 10:54

    Karitas in Rdeči križ: Država naj nam bolj zaupa

    Predstavnika največjih humanitarnih organizacij pri nas Karitas in Rdeči križ sta v luči naraščajoče brezposelnosti v Sloveniji v oddaji Pogovor o opozorila na poslabšanje socialnega položaja ter posledično na naraščanje potrebe po socialni pomoči in na psihične posledice revščine. Poudarila sta tudi pomembnost sodelovanja z državo.

  • Fukushima Daiichi - 16. marec popodne (photo: http://www.digitalglobe.com)
    17.03.2011, 09:15

    Fukušima I: S helikopterji "zalivajo" reaktorje

    Razmere v poškodovanih reaktorjih jedrske elektrarne Fukušima I so še vedno zaskrbljujoče. Včerajšnji načrti za "zalitje" poškodovanih bazenov za izrabljeno jedrsko gorivo s pomočjo helikopterjev japonske vojske so se zaradi prevelikega sevanja izjalovili, danes pa je vendarle uspel nekajkratni prelet helikopterjev in spuščanje vode za ohlajevanje. Trenutno še ni podatkov o uspešnosti početja, upajo pa tudi, da bo v naslednjih urah uspelo vzpostaviti zasilni daljnovod do elektrarne in tako tudi elektriko za napajanje črpalk hladilnih sistemov v vseh šestih reaktorjih.

  • 15.03.2011, 14:55

    Tla pa se še kar tresejo

    Katastrofa na Japonskem je minuli petek ustavila čas. Slišali smo lahko besede "stresla se je Zemlja". Potres, kot ga ta razvita država v svoji sodobni zgodovini še ni doživela, je pristal na petem mestu najmočnejših potresov v svetu po vpeljavi merjenj oz. po letu 1900. Za seboj pušča rane na vseh področjih – psihološkem, družbenem, ekološkem, gospodarskem in političnem. Ni torej razlogov, da ga ne bi jemali resno. Streznitev za mnoge, ki niso verjeli, da bo kljub neomajnemu tehnološkem napredku narava tista, ki bo spreminjala tok človeške zgodovine!