Mateja Feltrin Novljan
Mateja F. Novljan je voditeljica na Radiju Ognjišče.
Komentarje v resnici lažje pišem, če me kaj razjezi. Pa vem, jeza sodi med sedem glavnih grehov. In še v času radijskega misijona smo, tako da obljubim, da jo bom nekako krotila. A lahko vam povem, da mi v zadnjem času tudi ob spremljanju slovenske politične scene gre že bolje, dejansko sem dobila občutek, da ljudje nimamo več energije, da bi se razburjali, vznemirjali, ampak se smejimo, kar se meni niti ne zdi tako slabo izhodišče. Smeh je zdravilen, jeza pa nas tišči k tlom.
Tudi v Sloveniji se v zadnjih letih vedno več govori o revščini. Pa ne le to, dejansko je vedno več ljudi revnih, saj je tudi brezposelnost visoka. Razlike med vsotami denarja, s katerimi razpolagamo skozi mesec, so zelo velike, zato je pomembno, da se najprej soočimo s svojimi denarnimi zmožnostmi, potem pa načrtujemo in kupujemo. Kako se tega lotiti? To smo povprašali finančnega svetovalca Marka Ušeničnika, ki je poudaril, da si je treba postaviti meje, ki žal bolijo, a življenje je potem lažje. Predvsem pa se moramo ravnanja z denarjem naučiti, saj kot pravi Marko: „Živimo v dobi kapitalizma s finančnimi navadami iz socializma.“
Drugo srečanje Delavnice molitve in življenja nosi naslov Ko bi poznali Očeta. Tokrat sta bila z nami voditelja Breda Bregar in kapucin br. Marjan Potočnik. Cilja našega srečanja je bil, da bi se pustili ljubiti, zavedati se, da smo ljubljeni od Boga, ki je naš Oče. Samo tisti, ki so ljubljeni, ljubijo. Predstavili smo pisno molitev, ki bo molitveni način tega meseca. Slišali smo, da je za Boga odpuščanje pravi praznik. In to, kar smo slišali, smo povezali v molitveni način – pisno molitev.
V petkovem zabavnem večeru smo gostili vodjo Škofjeloškega okteta Andreja Žagarja, ki je predstavil novo zgoščenko. Naslovna pesem Na Sorškem polju je pesem priznanega pesnika Simona Jenka, prav za Škofjeloški oktet pa jo je uglasbil Andrej Misson. Prepevali so jo tudi, ko so bili del ljudske igre Dve nevesti. „Ko pojemo o naših krajih, veselih ljudeh, lepih hribih tod okrog, so pesmi med poslušalci zelo dobro sprejete,“ pravi Andrej Žagar.
Tokratnega zapisa o Nočnem soncu ne morem napisati z neko distanco, ker se me je preveč dotaknilo. Še danes sem »zadeta« od ljudi, ki niso več »zadeti«. Tokrat sva z Markom odšla na teren, oddaja pa je nastajalo v Škocjanu na Dolenjskem, kjer živi skupnost Cenacolo. Prišla sva, ko so delali na vrtu, v hlevu, kuhinji - tam, kjer pač morajo. Skupaj smo sedli za večerjo, pred njo molili v italijanščini, ki je uradni jezik vseh skupnosti, v miru pojedli odlične špagete in potem so fantje odšli molit rožni venec. Mi smo se pripravljali za neposredni prenos in se izpred hiše v zadnjih minutah preselili v notranjost, saj je prišla nevihta.