Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Škofje Severne Irske so odločno proti uzakonitvi splava in istospolnih porok. To v tej državi, ki je del Velike Britanije, želi uvesti London prek zakonskega dopolnila, brez posvetovanja javnosti. Škofje so opozorili, da gre za kršitev velikonočnega sporazuma iz leta 1998, ki Severni Irski daje avtonomijo pri odločanju o takšnih zadevah.
Bodo ZDA ukinile program za preseljevanje beguncev? Ta je z zakonom nastal leta 1980, omogoča pa trajno preselitev beguncev s kriznih območij – v zadnjih letih zlasti z Bližnjega vzhoda. Odločitev o letni kvoti in seznamu držav, iz katerih se begunci lahko preselijo, je v pristojnosti predsednika ZDA. V zadnjih letih se je kvota gibala od 50 do 75 tisoč na leto, Donald Trump pa jo je začel zmanjševati. Letos bo v ZDA prek tega programa prišlo 30 tisoč ljudi, po poročanju revije Politico pa bo ta številka prihodnje leto praktično nič. Med tistimi, ki so se na to napoved odzvali kritično, so tudi ameriški škofje.
Papež Frančišek sirskega predsednika Bašarja al-Assada v pismu poziva h konkretnim rešitvam humanitarne krize v tej državi. Razmere so še posebej kritične na območju Idlib, ki ga zasedajo uporniki in je tarča nenehnih letalskih napadov vladne vojske. Samo včeraj je v napadu umrlo več kot 40 ljudi. Sirski predsednik je papeževo pismo prejel včeraj. V Damasku mu ga je izročil vodja vatikanskega Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju, kardinal Peter Turkson.
Vatikan je dobil novega tiskovnega predstavnika. Papež je na to mesto imenoval 43-letnega laika, v Angliji rojenega Italijana in očeta ene hčere, Mattea Brunija. Službo bo uradno nastopil v ponedeljek. Mesto njegovega namestnika za zdaj ostaja še prazno. Pričakuje se, da ga bo zasedla ženska.
Ameriška vlada je pred dnevi sprejela odločitev, ki skoraj onemogoča dostop do azila za migrante iz Srednje Amerike. Trdi, da gre za ekonomske migrante in ne za ljudi, ki bežijo pred nasiljem in uradno korupcijo. Prav tako namerava izgnati ljudi brez veljavnih dovoljenj. Ti ukrepi v latinskoameriških skupnostih v ZDA sprožajo pravo paniko, zlasti pri starših in otrocih, ki so ločeni od družin. Na to so znova opozorili ameriški in mehiški škofje.