Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Papež se danes mudi na Mavriciju, zadnji etapi svoje afriške turneje. Gre za eno najbolj razvitih afriških držav, vendar pa se mladi kljub ekonomskemu razvoju v zadnjih desetletjih soočajo s problemom brezposelnosti. To jih pogosto pahne v nove oblike suženjstva.
Še naprej odmeva včerajšnji papežev obisk pri Petru Opeki. Ta je s projektom Akamasoa dokazal, da revščina ni stvar usode, kot je dejal Frančišek, ki je izpostavil vero, pogum, medsebojno pomoč in trdo delo tamkajšnjih prebivalcev. Za vtis o papeževem obisku Petra Opeke danes še nismo uspeli dobiti, smo se pa pogovarjali z misijonarjem Janezom Krmeljem, ki prav tako deluje na Madagaskarju.
Papež Frančišek je danes na Madagaskarju obiskal skupnost Akamasoa, ki jo je pred 30 leti ustanovil misijonar slovenskega rodu Peter Opeka. Ta je bil Bergogliev učenec v Buenos Airesu in kot je dejal sveti oče, se ni rad učil, zelo rad pa je delal. Opeki so se ob tej priložnosti v Akamasoi pridružili slovenski misijonarji, ki delujejo na Madagaskarju.
Papež Frančišek je dopoldne v malgaški prestolnici daroval sveto mašo. Nekateri so ga celo z majhnimi otroki čakali vso noč, vztrajali so kljub močnemu vetru in mrazu, opremljeni le s pregrinjali. Na prizorišču, kjer je že sinoči potekalo bdenje z mladimi, se je zbralo milijon ljudi.
Madagaskar si mora prizadevati za razvoj vseh prebivalcev. K temu je papež pozval malgaške politike. Obsodil je korupcijo, izkoriščanje in izključevanje. V samostanu bosonogih karmeličank se je udeležil dnevne molitvene ure. Popoldne se bo srečal s škofi. Zvečer pa bo nagovoril mlade.