Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Papež je minulo sredo pri splošni avdienci začel razlagati blagre. Danes se je ustavil pri prvem - Blagor ubogim v duhu. Neprenehoma nam sicer pravijo, da moramo biti nekaj, si ustvariti ime. A to nas vodi le v osamljenost in nezadovoljstvo, poudarja sveti oče. Sprejeti moramo, da smo ubogi v svojem notranjem bistvu.
Prvo se je zgodilo že leta 2007, do poroke z letalom bo prišlo marca letos. Ljudje ob takih novicah morda izustimo kakšne pridevnike, čeprav to z vidika spoštovanja dostojanstva človeške osebe ni primerno. Obsoditi bi morali sistem, ki kaj takšnega sploh dopušča. A običajno le zamahnemo z roko in si mislimo, češ to se nas ne tiče.
Mineva leto dni, odkar je Frančišek kot prvi papež stopil na arabski polotok. Tam je 4. februarja skupaj z velikim imamom najprestižnejše muslimanske univerze Ahmedom Al Tayebom podpisal dokument O človeškem bratstvu za sobivanje in mir v svetu. Njegovi sadovi so že vidni.
Asia Bibi je včeraj objavila svojo avtobiografijo. Spomnimo, pakistansko katoličanko so pred 11-imi leti obsodili na smrtno kazen zaradi bogokletja, nato pa leta 2018 oprostili, a je trajalo eno leto, da je lahko varno zapustila Pakistan in odšla v Kanado.
Celibat, spolna morala, omejevanje oblasti klerikov, vloga žensk v Cerkvi. To so teme, ki bodo zaznamovale sinodo Katoliške cerkve v Nemčiji. Prvo zasedanje od danes do sobote poteka v Frankfurtu. Udeležuje se ga 230 delegatov, od škofov do članov osrednjega odbora nemških katoličanov, predstavnikov cerkvenih šol in gibanj. V medijih bomo ob tem verjetno brali tudi o morebitnem razkolu katoličanov, o tem, da nemški škofje delajo proti Vatikanu. A kot nam je povedal vodja slovenske katoliške misije v Muenchnu, Janez Pucelj, gre za velik napor Cerkve, da bi ljudem približali Evangelij tak, kot je.