Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Zaradi podnebne konference v Glasgowu in pred tem vrha 20-ih gospodarsko najrazvitejših držav v Rimu se je v teh dneh na avdiencah pri papežu zvrstilo več svetovnih politikov. Pri njem so bili ameriški predsednik Joe Biden, palestinski predsednik Mahmud Abas, indijski predsednik vlade Narendra Modi in južnokorejski predsednik Mun Dže-In. O tem in drugih aktualnih dogodkih v Cerkvi smo se pogovarjali s škofovim vikarjem za Slovence v Gorici, Karlom Bolčino.
Ameriški predsednik Joe Biden se bo jutri v Rimu udeležil dvodnevnega vrha skupine G20. V večno mesto je pripotoval že danes. V avdienco ga je sprejel tudi papež. Govorila sta o podnebnih spremembah, pandemiji covida, migrantih, verski svobodi in svobodi vesti.
Papež Frančišek je pripravljen obiskati Kanado in s tem prispevati k procesu sprave s staroselci, ki so bili v preteklosti žrtve nasilne asimilacije. Datum potovanja bo objavljen pozneje, je sporočil tiskovni urad Svetega sedeža. Kanadska škofovska konferenca se je že prejšnji mesec opravičila za zlorabe in smrti na tisoče staroselskih otrok, ki jih je vlada v sklopu politike asimilacije zaupala katoliškim internatom. Poleti so v bližini več takih šol odkrili neoznačene grobove otrok. Papež v prizadevanju za spravo decembra v Vatikanu načrtuje tudi srečanje s predstavniki staroselcev.
V dekanskem predoru, ki bo s 3,8 kilometra najdaljši predor železniške proge na spodnjem odseku drugega tira Divača-Koper, so v torek postavili kapelico sv. Barbare, zavetnice predorskih delavcev.
V soboški škofiji so včeraj sveto mašo ob začetku sinode združili s praznovanjem 50-letnice Stopinj, zbornika oziroma letnega koledarja soboške škofije. Slovesnost je bila v Odrancih. Škof Peter Štumpf je tej publikaciji podelil najvišje škofijsko odlikovanje, odličje svetega Metoda.