Vatikan s predlogi, kako bi bil papeški primat sprejemljiv za vse Cerkve.
Svet | 14.06.2024, 13:43 Marta Jerebič
Vatikan je objavil dokument z naslovom Rimski škof, ki se osredotoča na vprašanje papeškega primata in sinodalnosti. Med drugim vsebuje predloge, kako bi bil papežev primat lahko sprejemljiv za vse Cerkve.
Dokument povzema ekumensko dogajanje zadnjih 30 let, po objavi okrožnice sv. Janeza Pavla II. Da bi bili eno. Med pomembnimi zadevami tega ekumenskega dogajanja frančiškan br. Jan Dominik Bogataj omenja, da je papež Frančišek znova prevzel naziv »zahodni patriarh«. Dokument v tem smislu druge Cerkve poziva k razjasnitvi, v kolikšni meri je lahko papež kot "zahodni patriarh" v nekaterih vprašanjih na isti ravni z vzhodnimi cerkvami, v drugih pa bi imel "primat edinosti v občestvu vseh Cerkva".
»Eden izmed predlogov gre v smer, da je treba preučiti novo izvajanje primata v smislu služenja, ne toliko v smislu oblasti, jurisdikcij ali česa podobnega. In pri tem dokument govori o različnih dialogih ljubezni oziroma dialogih življenja, ki se v zadnjih letih predvsem kažejo kot tista najbolj eminentna pot zbliževanja med kristjani,« je dejal br. Jan Dominik Bogataj.
Ob tem dokument poudarja, da mora Katoliška cerkev nadaljevati s sinodalnostjo, torej skupnim posvetovanjem in odločanjem škofov in drugih, kar je značilnost vzhodnih Cerkva in občestev, ki so nastala po reformaciji.
Dokument poziva tudi k razjasnitvi ekumenskih besed, ki sprožajo različne razlage, vatikanskim uradom pa pri objavi svojih dokumentov svetuje večjo ekumensko občutljivost.
»Vodja dikasterija za spodbujanje krščanske edinosti, kardinal Kurt Koch je omenil velike težave, ki so jih imeli z odzivi drugih krščanskih Cerkva po objavi dokumenta glede možnosti blagoslov istospolnih parov. Takrat se je usul plaz kritik predvsem pravoslavnih Cerkva, in potem so skušali nekako to mašiti, odgovarjati. Kakorkoli, tisti dokument, pravijo, je povzročil morda več slabega kot dobrega za ekumenske odnose.«
Celotnemu pogovoru z bratom Janom Dominikom Bogatajem lahko prisluhnete na tej povezavi.
Razmišljanje o dokumentu "Rimski škof", ki ga je napisal vatikanski medijski urednik Andrea Tornielli pa na tej povezavi.