Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Papež Frančišek se jutri odpravlja na svoje 6. mednarodno potovanje. Tri dni se bo mudil v Turčiji, kjer bo obiskal Ankaro in Istanbul. O pripravah na ta obisk, pričakovanjih posameznih verskih skupnosti in varnostnih razmerah smo se pogovarjali s p. Martinom Kmetcem.
Papež Frančišek se je po obisku Evropskega parlamenta v Strasbourgu odpravil na sedež bližnjega Sveta Evrope, kjer ga je sprejel generalni sekretar te ustanove Thorbjorn Jagland. Svet Evrope je nastal pred 65-imi leti z namenom, da bi spodbujal demokracijo, človekove pravice in pravno državo. Ima 47 članic, med njimi sta na primer tudi Rusija in Ukrajina. Združuje torej več kot 800 milijonov ljudi. Papež je nagovoril vse institucije te največje in najstarejše evropske povezave, ki med drugim vključuje Evropsko sodišče za človekove pravice. Slavnostne skupne seje vseh organov Sveta Evrope se je udeležil tudi slovenski zunanji minister Karl Erjavec.
Papež Frančišek je včeraj popoldne sprejel egiptovskega predsednika Abdela Fattaha Al-Sisija. Strinjala sta se, da sta za končanje konfliktov in nasilja ter ohranjanje življenj na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki potrebna dialog in pogajanje. Sogovornika sta sicer največ pozornosti namenila razmeram v Egiptu ter ob tem poudarila bližino in solidarnost Cerkve celotnemu prebivalstvu v času politične tranzicije. Izrazila sta upanje, da bo nova ustava s svojimi členi o zagotavljanju človekovih pravic in verske svobode okrepila miroljubno sobivanje vseh delov družbe in da se bo nadaljevala pot medverskega dialoga.
Cerkev na Filipinih bo stroške za papežev januarski obisk omejila na milijon in pol ameriških dolarjev. S tem odgovarja na skrbi v Vatikanu, da bi utegnili izdatki biti previsoki glede na razširjeno revščino v tej državi. Papež sam je prosil, naj bo njegov obisk 'pastoralen in preprost'. Sicer pa je Cerkev na Filipinih ta teden začela leto, posvečeno najrevnejšim prebivalcem te otoške države.
Papež Frančišek bo v svojem današnjem govoru v Evropskem parlamentu in pri Svetu Evrope posebej izpostavil varovanje okolja in medčloveško solidarnost, je v pogovoru za vatikansko televizijo CTV minuli konec tedna povedal vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin.