Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Kmalu bo minilo že dve leti od odstopa Benedikta XVI. O razlogih za to njegovo dejanje in o tem, kako sedaj Petrovo barko krmari papež Frančišek, smo se v oddaji Pogovor o pogovarjali z dopisnico RTV Slovenija iz Rima in Vatikana, Mojco Širok.
Šrilanški predsednik je kljub nasprotnim pozivom predsedniške volitve razpisal za 8. januarja. Papež Frančišek bo ta otok obiskal nekaj dni zatem – tam se bo mudil od 13. do 15. januarja, kar pomeni, da se lahko znajde v vrtincu povolilnega družbenega nasilja, ki se je v zadnjih letih pojavljalo po skoraj vsakih volitvah. Vatikanska delegacija, ki je te dni obiskala ta južnoazijski otok, da bi določila podrobnosti papeževega potovanja, je zaskrbljena, šrilanški verniki pa Frančiška po pisanju spletnega portala Vatican Insider pozivajo, naj obisk preloži.
Zaradi spolnih zlorab obtoženega nekdanjega poljskega nadškofa Josefa Wesolowskega so izpustili iz hišnega pripora. Kot je pojasnil vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi, se je izteklo najdaljše možno trajanje ukrepa, k tej odločitvi pa je prispevalo tudi zdravstveno stanje 66-letnega nekdanjega nuncija v Dominikanski republiki. Wesolowski mora sicer še naprej ostati v Vatikanu in je še naprej podvržen prepovedi nekaterih stikov.
Potem ko se je papež Frančišek že 4-krat srečal z ekumenskim patriarhom Bartolomejem in z njim dvakrat podpisal skupno izjavo, se postavlja tudi vprašanje, kdaj bo prišlo do srečanja med papežem in moskovskim patriarhom.
Papež Frančišek je pri današnji splošni avdienci obudil spomine na svoje tridnevno potovanje v Turčijo. Vernike je ob tem prosil, naj še naprej molijo, da bi iz tega obiska izvirali sadovi dialoga tako v odnosih s pravoslavnimi kot z muslimani, pa tudi miru med narodi.