Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Vatikansko tajništvo za ekonomijo je na računih odkrilo za več kot milijardo in pol evrov sredstev, za katere prej ni vedelo, saj niso bili vključeni v skupno bilanco. Te podatke je prefekt omenjenega tajništva, kardinal George Pell, prejšnji teden predstavil kardinalskemu zboru. V pogovoru za spletni portal Crux pa je pojasnil, da bodo s tem na novo odkritim denarjem pokrili luknjo v pokojninski blagajni, ki znaša milijardo evrov. A kljub temu to pomeni, da so vatikanske finance bolj zdrave, kot se je sprva domnevalo.
Na Papeški univerzi Gregoriana v Rimu so včeraj predstavili Center za zaščito otrok, ki deluje na tej univerzi. Center je bil sicer leta 2012 ustanovljen v Muenchnu kot del globalne pobude za preprečevanje spolnih zlorab mladoletnikov, januarja letos pa so sedež prestavili v Rim. Poleg izobraževalnega programa izvaja tudi raziskave in pripravlja mednarodne konference o preprečevanju spolnih zlorab. Februarja 2012 je na primer na Gregoriani potekal simpozij z naslovom »Na poti k ozdravljenju in prenovi«, ki so se ga udeležili predstavniki 110-ih škofovskih konferenc. Papež Frančišek je zaželel, da bi dosedanje delo centra obrodilo sadove.
Škofje in nadškofje, ki jih bo papež Frančišek danes med konzistorijem umestil kot kardinale volivce, so v splošnem razmeroma malo znani. Od petnajstih kardinalov volivcev jih pet prihaja iz Evrope, trije iz Azije, trije iz Latinske Amerike, dva iz Afrike in dva iz Oceanije.
V Vatikanu se nadaljuje srečanje kardinalov z vsega sveta, ki razpravljajo o smernicah in predlogih za reformo rimske kurije. Danes dopoldne so se kardinali seznanili s spremembami na ekonomskem področju. Med drugim so dosedanje delo in načrte za prihodnost predstavili vodji Sveta in Tajništva za ekonomijo ter vodja vatikanske banke. Popoldne bo pred kardinali nastopil še vodja Komisije za zaščito otrok. Papež je na zasedanju prisoten ves čas, vendar v razprave ne posega. Jutri bo sledil redni javni konzistorij, na katerem bo sveti oče umestil 20 novih kardinalov.
V Vatikanu so zbrani kardinali z vsega sveta, ki se pred sobotnim konzistorijem, na katerem bo papež umestil 20 novih kardinalov, seznanjajo s smernicami in predlogi za reformo rimske kurije. Ta ni namenjena sama sebi, ampak je sredstvo za močno krščansko pričevanje, je kardinalom uvodoma dejal papež Frančišek.