Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Na Slovaškem danes poteka referendum o nekaterih vprašanjih z družinskega področja. Volivci se odločajo o tem, ali naj bi tudi v prihodnje zakonsko zvezo opredeljevala en moški in ena ženska; ali imajo istospolni pari pravico posvojiti otroka, ter o pravici staršev, da lahko odločajo o neudeležbi svojih otrok pri urah pouka, ki učijo teorijo spola ali spodbujajo evtanazijo. K opredelitvi je pozvalo »Zavezništvo za družino«. Gre za mrežo združenj, ki si prizadevajo za obrambo družine, ki temelji na zakonski zvezi med moškim in žensko. Prizadevajo si, da se ideologije, ki so že uveljavljene ponekod v drugih državah, ne bi uveljavile tudi na Slovaškem.
Papež Frančišek bo prvi papež, ki bo nagovoril oba domova ameriškega kongresa. To bo storil 24. septembra, med svojim obiskom v ZDA.
V Vatikanu se je sinoči končal četrti svetovni kongres Scholas Occurrentes. Gre za mednarodno mrežo, v katero je povezanih 400 tisoč šol: katoliških, državnih, zasebnih in različnih verstev. Mreža je nastala v Buenos Airesu na pobudo takratnega nadškofa Bergoglia, namen pa je združevati mlade prek športa, umetnosti in tehnologije. Udeležence kongresa je nagovoril tudi papež Frančišek, ki se je ob tem prek videokonference pogovarjal z otroki s posebnimi potrebami.
Medtem ko novi grški premier po državah Evropske unije išče podporo za svoj način reševanja krize v Grčiji, pa grški škofje napotke iščejo v Vatikanu. Te dni se namreč mudijo na obisku ad limina. Včeraj jih je v avdienco sprejel tudi papež Frančišek in jih opogumil, naj kulturi pesimizma nasprotujejo s pričevanjem bratstva in solidarnosti, zlasti do najrevnejših. Pozval jih je, naj se ne utrudijo vse pozivati k zaupanju v prihodnost. Duh solidarnosti, za katerega je vsak kristjan poklican, da pričuje s konkretnostjo vsakdanjega življenja, predstavlja kvas upanja, je poudaril papež. Pomembno je, da škofje ohranjajo konstruktivne odnose z državnimi oblastmi in tudi z različnimi družbenimi komponentami, da bi na ta način širili to perspektivo solidarnosti, tudi z držo dialoga in sodelovanja z drugimi evropskimi državami.
V Vatikanu od danes do nedelje prvič v polni sestavi zaseda Papeška komisija za zaščito mladoletnih. Papež Frančišek je v zvezi z njenim delovanjem pisal vsem predsednikom škofovskih konferenc in višjim predstojnikom ustanov posvečenega življenja in družb apostolskega delovanja. Ob tem je poudaril, da v Cerkvi ni prostora za duhovnike, ki zlorabljajo otroke, ter vse krajevne Cerkve pozval, naj naredijo vse, da bodo izkoreninile rano spolnih zlorab in zaščitile otroke ter odprle pot sprave in ozdravljenja pri zlorabljenih.